Komentáře k: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")

Zpět na: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")
 • Co je důležité

  Bývalý tankista 24. 8. 2005 10:05
  Na celém tom dokumentu jsou dle mého nejcenější právě slova "předejít"!
  Jestliže se mluví o tom, že by Německo mohlo předejít SSSR co se tím myslí?
  Závody v chůzi? Těžko.
  Není důležité, zda ten plán byl přijat nebo nebyl, zda vo "velký řezník" podepsal nebo ne a je lhostejné, zda byl dokument připraven v dubnu nebo červnu 41.
  Důležité je, že upozorňuje na plány SSSR, které možná v nějaké krabici v archivu ještě leží. A i kdyby ne, tak stačí, že nyní víme, že existovaly, i když ještě úplně nevíme jak vypadaly!!!
  Žukov se bojí, že německé rozložení sil umožňuje předejít SSSR a to slůvko předejít je klíčové .
  V čem asi Hitler mohl předejít a nakonec předešel SSSR... . V přechodu do strategické obrany? V počtu popravených komunistů? Ve výrobě zbraní? Tak to ani náhodou... .
  Hitler pravděpodobně předešel Stalina v zahájení bojových operací. Těď už jenom řešíme otázku o kolik týdnů.
  • Re: Co je důležité

   Tikov 27. 7. 2007 19:44
   Ano to slůvko "předejít" je důležité až do chvíle kdy se člověk pokusí zjistit plán v případě napadení země, které vznikali od počátku 30. let. Tento počítal s malými příhraničními potyčkami v době kdy by za hranicemi nepřítel soustřeďoval svá hlavní vojska. Žukov počítal právě s tímto předcházením- zaútočit s hlavními silami dříve než to udělá nepřítel.

   Proč neměli Sověti vybudované hloubkové opevnění je taktéž snadno vysvětlitelné- Obsazením Polska se přenesla hranice SSSR o hodně dál na Západ. Opevnění sice bylo budováno, ale nedosáhlo v době útoku Německa ani poloviny kvalit původní obranné linie na starých hranicích.
   Byl to právě Žukov kdo na poslední chvíli požádal o uvolnění alespoň části vojska na obsazení původní linie, která ovšem byla opuštěna tak dokonale, že chyběli jakékoliv těžší zbraně.
   • Re: Co je důležité

    Bývalý tankista 25. 5. 2008 10:00
    Je a není. Sovětské plány už od počátku 30. let předpokládaly invazi do Evropy. Že ji Stalin ještě nemohl a nebo nechtěl uskutečnit, je druhá věc. SSSR přirozeně vždy jenom reagoval na plány imperialistů přepadnout první stát dělníků a rolníků. Ve Finsku, Litvě, Lotyšku, Estonsku i v Besarábii. I v 60., 70 . a 80. letech VS má v plánech slůvko předejít NATO... . Je to prostě sočást rudé strategické kultury vydávat vlatní agresi za sebeobranu. Imperialisté nás chtějí napadnout (protože jsou to imperialisté) a my je předejdeme. Žukov chtěl, aby byl útok SSSR spuštěn dříve než v plánovaném termínu. Jaký byl ten plánovaný ale nikdo zatím neví.

    PS: Pro mě je taky podnětná ta zmínka o 61 tankových divizích SSSR. Nyní víme, že je SSSR měl.
    • Re: Co je důležité

     voják 20. 1. 2015 08:42
     Asi vám nerozumiem.Nehovorí sa tu o politických rozhodnutiach spojencov, ktoré smerovali k tomu že sovieti mali prirodzené obavy , táto politika úskokov, intríg je historicki dokazateľná, veľa vecí mohol ZSSR urobiť a neurobil ich
Zobrazit všechny komentáře k: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")