Komentáře k: Těžké opevnění v Žamberských lesích, 1. část

Zpět na: Těžké opevnění v Žamberských lesích, 1. část
  • Hmm

    Levant 9. 3. 2005 12:06
    Při pohledu na toto opevnění se naskytne myšlenka proč vlastně sme do toho nešli...Tyto bunkry by němci nepřekonali...ne jednoduše...ale stalo se...
    Nejraději bych ty bunkry viděl na vlastní oči...
    • Re: Hmm

      Valecnik 16. 4. 2005 22:20
      Celkem jednoducha odpoved. Mozna by mely problemy prekonat tyhle bunkry, i kdyz, pokud se budes danou oblasti historie trochu vic zabyvat, tak to sam nakonecpotvrdis, by je v 38. roce prekonali a to relativne rychle.
      Ale co je podstatnejsi, moznaby meli problem s temito bunkry, protoze Kralicka oblast a orlicke hory plus ostravsko byly stavebne nejdokoncenejsi casti opevneni. Na jinych usecich, hlavne na jizni morave, mimochodem blizko k memu domovu :-D, byla situace zcela jina. Na celou jizni hranici pripadalo pet stavebne dokoncenych objektu, nikoli vybavenych. A v tomto je reseni celeho problemu jit nebo nejit. Tim ale samozrejme pomijim celou dalsi cast problematiky, kterou je pomoc spojencu, na ktere byla zalozena cela strategie vedeni valky za prvni republiky.
      • Re: Hmm

        autor 23. 4. 2005 12:19
        Na jižní Moravě se nacházelo 6 stavebně dokončených objektů těžkého opevnění, konkrétně sruby MJ-S 2, 3, 4, 15, 16 a 29. Několik dalších objektů bylo připraveno k betonáži. Bohužel, výstavba těžkého opevnění se zde rozběhla až po anšlusu Rakouska, do té doby Husárkův program počítal s výstavbou TO na již. hranici až v závěrečných etapách.
        Jinak to bylo ale s lehkým opevněním, které bylo na jižní hranici budováno již od roku 1936 a v září 1938 bylo postaveno několik stovek řopíků a LO vz.36.
        Je tedy třeba říci, že jižní hranice chráněna opevněním v kritickou dobu byla.
        • Re: Hmm

          Zdeněk 1. 10. 2006 20:44
          O nepřipravenosti Jižní Moravy mlžila hlavně armáda po II. světové válce, protože linie byla aktivována a počítalo se sní. Snahou byl vyvolat dojem, že tam nic není. Němci sami v roce 1938 nepočítali s úderem přes Jižní Moravu, jejich rozvědka měla informace, co by je čekalo, navíc mám informace, že zásluhou ofenzivního zpravodajství Československa měli informace trochu nadsazené (obří dělostřelecká tvrz v prostoru Mikulčic). Podařilo se jim "to" dokonce letecky fotografovat a na snímcích byly zřetelné výsledky terénních úprav. Pouze konstatovali, že ve střílnách objektů nebyla zjištěna dělostřelecká výzbroj.
          O pohřbemých velkomoravských městech se tehdy ještě nevědělo.
Zobrazit všechny komentáře k: Těžké opevnění v Žamberských lesích, 1. část