Komentáře k: Agent A-54: superšpion nebo nebezpečný dublér?

Zpět na: Agent A-54: superšpion nebo nebezpečný dublér?
 • Stale mnoho zahad

  Karel Hovorka 7. 2. 2005 04:08
  Cenny a informativni clanek. Hlavne dokazuje,ze kolem P.Th. je stale mnoho nezodpovezeneho, mnoho dosud neznameho. Jiste se jednalo o dvojiteho agenta, ale myslim si, ze nasemu odboji, at jiz z jakychkoli duvodu, spise pomahal, jinak by jej naciste koncem valky asi nepopravili - je vubec bezpecne dokazano, ze byl popraven ? Pravdepodobne ne. Pravdu o teto enigmaticke postave se asi nedovime nikdy. O A-54, ktery v Praze vystupoval jako Dr. Holm obchodnik se starozitnostmi, pise tez Lida Baarova ve svych memoarech vydanych Skvoreckymi v Torontu :"Uteky" na str. 190-200. Zminuje se o nem velice sympaticky. Dle ni, pracoval ve spojeni s Milosem Havlem (stryc Vaclava Havla ) pro cs odboj.Muzete to nekdo potvrdit, nebo se jedna o dalsi "legendu" ?
  • Re: Stale mnoho zahad

   Spy 5. 4. 2007 00:55
   Ne, to je skutečně potvrzená pravda. Thummel se v Praze stýkal s četnými představiteli Filmového klubu v pražské Lucerně. Jak známo, měl slabsot pro ženy a jeho přítelkyněmi se staly i Lída Baarová a Adina Madlová. L. Baarová se o Thummelovi (Holmovi) vyjádřila po válce poměrně pozitivně. Uvedla, že jednak pomáhal Havlovi v boji o barrandovské ateliéry a navíc Baarovou prý vysekal z potíží, které měla jednu dobu s getapem. Nakonec uvedla: "Neprozrail mi nikdy, co vlastně dělá a kým je. Z jeho poznámek a některých jeho názorů měla jsem však pocit, že není nepřítelem Čechů."

   Dokonce prý finančně podporoval jak Havla tak Baarovou a český film, což mu měli za zlé mnozí nacisté.

   Co se týče ing. Miloše Havla, nejlépe vystihne jeho "spolupráce" výpověď Otakara Nejedlého, profesora AVU z 6. května 1946: "Mně i všem přátelům pana Havla bylo dobře známo, že styky, které pan Havel s Němci musel udržovati, byly nedobrovolné a jemu velmi nepříjemné a že prostupoval jedinš v obecném zájmu o českou věci, tj. aby prospěl českému filmu, českým zaměstnancům svých podniků a českým spisovatelům a umělcům vůbec."

   Jeho kontakty s Thummelem, tedy nacistou, později (leden 1989) zneužila komunistická propaganda proti V. Havlovi, ale nakonec se musela tehdy Večerní Praha omluvit za lživou dezinformaci.
  • Re: Stale mnoho zahad

   kid 27. 4. 2005 09:54
   vždyť to máš v tom článku ne?
Zobrazit všechny komentáře k: Agent A-54: superšpion nebo nebezpečný dublér?