Komentáře k: Osobné posolstvo vrchného veliteľa generála Montgomeryho.

Zpět na: Osobné posolstvo vrchného veliteľa generála Montgomeryho.
 • Irving

  egli 8. 1. 2005 10:08
  Od Irvinga česky vyšlo asi 8 knih:

  Hitlerova válka a válečná stezka 1933-1945, Brno 1998 a 2000
  Goebbels - pán myšlenek Třetí říše, Brno 1998
  Luftwaffe - vzestup a pád. Život polního maršála Erharda Milcha, Brno 1995
  Tajné zbraně, Praha 1969 (o V-1, V-2, V-3)
  Rommel - liška pouště, Brno 1995
  Norimberk - poslední bitva, Brno 1997
  Zkáza Drážďan, Olomouc 1997
  Göring, Brno 1996

  Všechny jeho knihy v originále jsou zadarmo v PDF ke stažení na:
  www.fpp.co.uk/books/

  Irvinga je třeba číst obezřetně, jeho zaměření je jasné (je to zřejmé zejména v Hitlerově válce a v Norimberku - poslední bitva, nebo když byl v průběhu procesu s Lipstadtovou zveřejněn jeho soukromý deník obsahující antisemitské urážky). V Churchill's War prezentuje Churchilla v podstatě jako největší "svini" 20. století.

  Obrázek si je možné udělat z krátké pasáže týkající se nás:

  "Kupodivu protektorát přinesl prospěch i Čechům. Jejich ekonomika se stabilizovala a nezaměstnanost zmizela. Čeští muži nebyli nuceni nastoupit do vojenské služby, jejich armáda byla rozpuštěna a důstojníkům byla na Hitlerův příkaz vyplácena státní penze. Průmysloví Češi dostávali bohaté zakázky z Říše a nakonec se naučili dodržovat pax teutonica zavedený Heydrichem v roce 1941. Byl to sice klid hřbitovní, ale Heydrich si získal přízeň českých dělníků - např. zavedením bismarckovského systému sociálního a penzijního zabezpečení - do té míry, že se jich 30000 shromáždilo na Václavském náměstí, aby protestovali proti jeho zavraždění v roce 1942. Češi nebyli nuceni vzdát se své duše, jak to Hitler Háchovi slíbil v Berlíně. A Hácha sám nikdy neměl žádný důvod ke stížnosti."
  (Hitler's War, s. 163. Je to takto i v českém vydání? Zajímalo by mně, co si český překladatel říkal, když to překládal.)

  Na druhou stranu má někdy zajímavé postřehy a přináší někdy i nové prameny (např. Rommelův deník v jeho biografii Rommela, edice Keitelových vzpomínek, Morellův deník, studie o Forschungsamtu (Das Reich hört mit), životopis Hesse v letech 1941-1945 apod.)

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.