Komentáře k: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")

Zpět na: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")
 • odpověd

  jirka 6. 1. 2005 20:27
  Nemyslíte panové zě kdyby na tom bylo trocha pravdy tak silně pochybuju o tom žě by se Žukov zastavil na demarkační čáře a nechal zapadní Evropu Američanům.Vté době měli rusové docela dobrou armádu s vysokou morálkou tak převálcovat západní spojence nebyl zas takoví problem.Je to muj nazor.
  • Re: odpověd

   Bývalý tankista 24. 8. 2005 10:20
   Hlavně měl Stalin RA, která téměř vykrvácela.
   SSSR zmobilizoval zhruba 35 mil mužů (a několik set tisíc žen) do RA. Kolik do NKVD nevím. Z těch přišel o 11,5 - 20 mil vojáků. O kádrovou RA s 5,5 vojáky přišel v létě a na podzim 1941. Válku vedl se záložáky a narychlo vycvičenými povolanci. Rozkazy už z let 1943 upozorňují, že je nutné vojáky využívat uváženěji - na sovětské poměry (že se neplní, je druhá věc). V roce 1945 už byla lidská situace SSSR krajně napjatá a téměř nebylo kde brát. USA a VB měly lidský potenciál v podstatě nedotčený, protože holt imperialisté svoje vojáky šetřili a bodákové útoky proti zakpaným tankům pěstovali jenom výjimečně... . Nehledě na statisíce zajatých Němců, kteří by se západními spojenci rádi proti SSSR bojovali... .
   RA měla přirozeně hodně bojových zkušeností ale stále ztrácela 2 - 2,5 více vojáků a techniky než německá armáda a SS.
   Západní spojenci, také nikoli bez zkušeností, dokázali na podzim 44, když Němci ještě kladli ve Francii tuhý odpor bojovat s poměrem ztrát opačným (1,5 - 2:1) a náskok v roce 45 hodně zvětšovali a to už není tak relevantní, protože fronta se hroutila
   Průmyslová produkce SSSR dosahovala asi 15% produkce USA, ve vojenské oblasti asi 30%.
   Z USA pocházelo přibližně 20 - 30% sovětské potravinové spotřeby.
   SSSR byl téměr ze 100% závislý na USA a VB v dodávkách radarů, 60 - 70% spojovacího materiálu, 100% proudových motorů atp.
   Já bych na RA, nota bene "zřízenou" Berlínskou operací v létě 1945 nevsadil pětník.
   Ale mohu se mýlit.
  • Re: odpověd

   Vlk 11. 5. 2005 20:04
   Myslím, že i Rusové museli být v roce 1945 se silami u konce. Buďme rádi, že to dopadlo takhle. Dovedu si představit i horší scénáře.
   Suvorov - vadí mi na něm poněkud dryáčnický tón, na druhou stranu mě donutil si řadu věcí ověřit.
   Myslím, že měl ale pravdu v tom, že RA byla v létě 1941 soustředěna k útoku. Jinak si nedovedu představit takový nářez. Pokud by měli vybudovanou obranu do hloubky, tak by Němce museli při svých počtech rychle zbrzdit.
   Když teď vidím, s jakými počty vojsk do toho Němci šli, tak musím říct jediné - blázni. RA tahala rezervy jako kouzelník králíky. Až si říkám, kde je proboha pořád braly ?
  • Re: odpověd

   H 10. 3. 2005 03:10
   naštěstí se v květnu 1945 už nikomu válčit nechtělo
Zobrazit všechny komentáře k: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")