Komentáře k: Bitva o Stalingrad v německém tisku

Zpět na: Bitva o Stalingrad v německém tisku
 • Co se delo s nemeckymi zajatci?

  Pa.Krejdl 14. 4. 2003 12:47
  Existuje nekde nejaky zdroj informaci o tom, co se delo s valecnymi nemeckymi zajatci v Rusku do roku 1954-56, nez tech par zbylych pustili do nemecka?
  Diky Pavel.
  mailto:pavelkrejdl@email.cz
  • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

   fero 16. 12. 2005 17:40
   V knihe o gulagoch som sa docital
   ze nemecki zajatci mali osobitne tabory lepsie ako mali ruski vazni. NKVD vyuzivalo nemcov na odborne prace lebo vela z nich malo odborne vzdelanie. A tak nemecki vazni stavali giganticke stavby pre atomovy priemysel alebo v tazkom strojarstve. NKVD sa k nim spravali obvykle dobre lebo chceli prostednictvom nich robit socialisticku propagandu v Nemecku
   • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

    barbarosa4 26. 12. 2007 21:33
    ze sa z nemcami zaobchadzalo dobre?tu hlupost mas odkial???moj dedo bol v jednom takom tabore rok.lebo ho zajali rusi.narukoval do madrskej armady.tak mi rozpraval ako bolo zaobchadzane s nemcami.kamarat nemas im co zavidiet.pamatam si jednu vetu mojho deda co mu povedal rus:Ty tu pagybnes!!
    • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

     čtenář 18. 4. 2008 18:24
     Udivuje mně, jakou máte starost o n zajatce z německé armády v ruském zajetí. Přišli přece s úmyslem vyvražďovat a krást.Drtivá většina šla do války z nadšením. Až začali dostávat na frak, tak někteří začali uvažovat, ale dost je co dodnes nepochopili.
     Na to, že téměř každý byl nějak postižen válkou se k nim Rusové podle mně chovali až příliš korektně. Stejnou práci stejné jídlo, jen bydleli v lágru.
     • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

      petrovsky 6. 6. 2014 21:11
      musím súhlasiť veď s Nemeckého zajatia sa nevrátilo zhruba 60% sovietov to je zhruba 3 až 3,5 miliona vojakov červenej armády
     • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

      žaba(k) na prameni 16. 9. 2008 15:21
      No jak se němci měli v ruském zajetí? To přece říká statistika: 90.000 jich rusové zajali, 5.000 přežilo. (s těma 20.000 navíc před pádem Stalingradu jich přežilo 6.000).
      No to snad je dost výmluvné nebo snad ne?? mluvil jsem v roce 1967 s jedním němcem, bývalým zajatcem. Mluvil rusky jak rodilý rus, v roce 55 ho pustili domů. Jak že to bylo?? rusové jako němci. Jídla měli málo všichni. Tak hladověli, rus i němec, vsjo róvno. Pravda, rus si mohl žrádlo navexlovat, nebo zajíce či lišku občas odstřelit, němec tu možnost neměl.
      • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

       Ivo 28. 12. 2008 23:48
       V německém dokumentu o Stalingradu řekl německý vojenský lékař zajatý tamtéž, že kdyby se vzdalli o měsíc dřív, když k nim Rusové vyslali parlamentáře, měla šanci na přežití polovina zajatců. Nechci opakovat známé skutečnosti, že ve válčícím SSSR nebylo jídlo ani pro vlastní obyvatelstvo. Co je podstatnější, Rusové nezajali 90000 vojáků. Zajali 90000 vyhladovělých, vyčerpaných, omrzlých a nemocných lidí. Žloutenka, tyfus, paratyfus, úplavice (měl ji i Paulus) byly hojně rozšířené nemoci. V tomto počtu by zvládnutí takové spousty nemocných udělalo problém i státu, který neválčí a je dobře vybaven.
      • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

       Slovan 29. 10. 2008 11:45
       A to si myslíte, že tam boli za odmenu?
       Boli agresormi, boli členmi národu, ktorý spáchal strašné zločiny.
       A boli taktiež voličmi v štáte, ktorý si za vodcu zvolil Hitlera!
       Oni si vybrali, že pôjdu na východ!
       Vzhľadom na to čo spáchali, bolo s nimi zaobchádzané dobre!
       Ako môže jeden muž prinútiť milióny? Keby nechceli, nešli by do vojny (celý národ). A ak chceli dostali len trest, ktorý si zaslúžia.
       • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

        Honza 28. 11. 2010 19:58
        Omyl,
        oni si nevybrali, že půjdou na východ.
        Němci souhlasili se zabráním Polska, když po Varseillské konferenci jim bylo Prusko odebráno.
        Když Hitler uzavřel se Stalinem pakt o neútočení Němci si mysleli, že válka tím končí.
        Když Hitler ale napadl Sovětský svaz byli tím lidé zaskočeni. A německý tisk se snažil všechny porážky ututlávat. Zranění vojáci z fronty samozřejmě povídali o strašných podmínkách na východní frontě, o Velké Ruské zimě, o hrůzném zacházení Rusů se zajatci.
        Každých 8 z 10 lidí, kteří byli posláni na Východní frontu padli nebo byli těžce zraněni, či zajati.
    • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

     Rokyta 22. 3. 2008 18:13
     Můj tchán byl v zajetí do roku 1950. Byl zajat až dávno po Stalingradu, pracoval jako tesař a vypracoval se až na stavbyvedoucího. Rusové chtěli, aby tam zůstal, nabízeli mu, že mu tam přestěhují jeho rodinu, která žila v Sudetech. Říkal, že do zajateckého tábora ještě během války chodili místní obyvatelé žebrat o chleba. Jako Němec neměl Rusy nijak v lásce, ale nikdy je neosočoval tak, jak činí někteří Češi nyní.
  • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

   Lada 11. 12. 2005 20:33
   Existuje kniha Zajat u Stalingradu je to fakt kvalitni cetba hodne podrobne popsane co se tam s nimi delo. Cetl jsem a je to fakt dost kvalitni.
  • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

   jarda 20. 3. 2005 10:20
   ohledně zajatcu bývalých čs.občanu viz knihy Měčislava Boráka,tam je odkaz na ruské knihy a časopisy,v němčině je dobrý Overmans Rudiger:Militarveluste
  • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

   Marcello 16. 12. 2004 00:10
   Boli postupne prepravovani na vychod Ruska. Po ceste ich zahynula minimalne polovica na infekcne choroby. Rusi totiz nepredpokladali, ze ich tolko padne do zajatia (ratali max. 50 tisic muzov). Na sibiri pracovali spociatku v neludskych podmienkach v lesoch. Neskor sa podielali na obnove znicenej krajiny.Bolo im povedane, ze sa vratia domov az ked Rusko znovu postavia. Koncom 50 rokov sa postupne zacali zlepsovat ich podmienky. Bola im dokonca poskytnuta aj komunisticka literatura v rustine. Vojaci boli pustani podla toho ktoru cast nemecka si zvolili. Posledni boli prepusteni v 60. rokoch. Avsak ked sa vracali pocas cesty vlakom ich bolo par spoluveznami zavrazdenych....udajne za spolupracu s rusmi pocas zajatia a dlhorocne poskytovanie nepravdivych informacii.
  • Re: Co se delo s nemeckymi zajatci?

   čestmír hrstka 26. 5. 2004 17:58
   nevim , jen ma matka mi vyprávela že její strýc Karel byl u stalingradu zajat a pry ji vyprável že dělal jako zajatec v nejake pekarně . podle jeho slov přežil jen díky teplu v kterem pracoval. ale jestli se nepletu tak mi myslím říkala že po valce budovali Kyjev a vratil se asi 2roky po roce 45. Druhy strýc padl jako tankysta u stalingradu a jeho žena patrala po válce po jeho osudu , avšak po jeho celé jednotce jako by se zem propadla
  • RE: Co se delo s nemeckymi zajatci?

   Waltz 1. 7. 2003 20:31
   no trochu se toho dá dozvědět v knize Sundejte Hartmanna!
   • RE: Co se delo s nemeckymi zajatci?

    vesila 3. 10. 2005 09:06
    a takyé v knize od Heinz G. Konsalik - Lékař od Stalingradu, byť to je jen román
   • RE: RE: Co se delo s nemeckymi zajatci?

    Petrik 23. 9. 2003 22:21
    A taky v knížce Voják (Soldat) od Teda Brusawa a Sigfrieda Knappeho.
Zobrazit všechny komentáře k: Bitva o Stalingrad v německém tisku