Komentáře k: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")

Zpět na: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")
 • Kdyby, kdyby ...

  Jaques 29. 9. 2002 23:33
  Jsem si abs. jistý, že SSSR by zaútočilo jakmile by pocítilo jakoukoli slabost z řad německé branné moci, jeho výrobní kapacita byla ohromná a jeho vojenská výrobní kapacita dosáhla právě v roce 1941 maxima, Hitler ovšem neponechal nic náhodě a na sověty zaútočil, je sporné jakou měl šanci na úspěch ovšem určitá naděje existovala, druhá věc je zda-li nám Hitler skutečně bolševika dotáhnul až pod nos...řekl bych, že to spíše urychlil o pár let...nebo prodloužil ?
  • Re: Kdyby, kdyby ...

   jarda 1. 10. 2005 13:53
   dotáhnul nám sem nejbrutálnější systém,který kdy na tomto teritoriu byl a chtěl nas zlikvidovat a jeho sudetoněm.nevinní humanisté jakbysmet!Komunismus byl diktatura a ta pokud se na ni neútočí zvenku trvá třeba 40let!Viz evropská katolická konzervativní Frankova španelská!Podpora zvenku tam byla od amíků,u nás od rusáků,u obou chtěli mít základny,u nás režm padá krátce poté co ztratil sovětskou podporu,pomocníky kteří ho chtěli bránit měl,jen si to nikdo nechtěl vzít na triko rozhodnout!
  • RE: Kdyby, kdyby ...

   Kuba 6. 2. 2003 12:58
   Spíš si mylsím že to Hitler o trochu prodloužil, protože po četbě Suvorova, tomu co nás učili v dějepise a brouzdání po netu jsem toho názoru, že Stalin chtěl fakt zaútočit- útokem by pravděpodobně začala OBROVSKÁ jatka- RA by sice měla nechutně velké ztráty, ale "je nás víc než vy máte nábojů" taktika by se asi prosadila. A navíc pochybuji o tom, že by Angličané (USA byla v té době "neutrální") byli schopni invaze do Francie- spíše díky zálibě Churchilla v okrajových bojištích by osvobozovali Afriku, možná Itálii atd., zatímco by slavná Rudá armáda sklízela úspěchy v Německu, Francii,... Poté by se Stalin prohlásil za "spasitele světa"- přece on zachránil svět před nacismem! Tipuju, že by komunismus ovládl CELOU kontinentální Evropu...
   Myslím, že ačkoli byl Hitler takový jaký byl, přece jenom je tu jedna (ale opravdu jenom jedna) věc, za kterou mu můžeme poděkovat.
   • RE: Kdyby, kdyby ...

    M.Ď. 3. 9. 2004 11:49
    Pochybujem, že by Stalin chcel obsadiť celý európsky kontinent, veď keď sa keď končila vojna a Buďonnij mu navrhol, aby došli ku kanálu La Manche, spýtal sa ho: "A kto by ich živil?" Tým myslel ľudí na územiach, ktoré by obsadil. Iste vtedy bol Sovietsky zväz veľmi vojnou zdevastovaný, no aj keby došlo k realizácii Žukovovho plánu a ZSSR by vojnu pocítil len okrajove, nemyslím si, že by sa, taký orientálny despota akým bol Stalin, chcel časom vysporiadávať s slobodumilovným myslením celej Európy, ktorú by musel neustále kontrolovať.
    Pravda je tiež, že ruské vojská v celých obdobiach ľudských dejín robili v oblastiach obývaných Slovanmi najmenší bordel a násilnosti - Suvorov, Kutuzov, svetové vojny. Tých 90 mŕtvych Čechov a Slovákov v 1968 dnes Američania a Briti vyrovnajú za jeden deň.
   • RE: RE: Kdyby, kdyby ...

    Tomáš 1. 4. 2003 00:00
    S tímhle názorem zcela souhlasím. AH útokem na Rusko odsunul jejich invazní plány o několik let a zabránil tomu,že Stalin už v roce 1941 neovládnul celou kontinentální Evropu (stejně ji po roce 1945 ovládnul ještě dost velký kus). AH s operací Barbarossa původně vůbec neuvažoval již na rok 1941, ale až na později (min. r.1942). Nakonec i Keitel i Jodl při Norimerském procesu neochvějně tvrdili (a patrně mluvili pravdu), že útok na Rusko v roce 1941 nebyl ničím jiným než preventivním úderem z pocitu vlastního ohrožení. Zoufalý pokus, který jim prodloužil moc o pouhé 4 roky, možná však však zachránil celou západní polovinu Evropy od bolševismu. Toť otázka.
    • RE: RE: Kdyby, kdyby ...

     viator 12. 4. 2005 17:41
     Možná vám poněkud unikla časová souvislost: původní Hitlerův plán počítal s útokem na SSSR v dubnu 1941(!), Žukovův plán z května tedy mohl vznikat paralelně s vývojem německých příprav a vůbec nemusel být v každém případě výrazem agrese (nenechávejme se svádět Suvorovem, proboha!) Na rok 1942 počítal s válkou Stalin - a nikde asi není doloženo, že plánoval agresi, spíš prostě předpokládal nevyhnutelnost konfliktu s Německem.
    • RE: RE: Kdyby, kdyby ...

     Dalibor 18. 5. 2004 18:57
     Kdyby zaútočil Stalin na Hitlera jako první, pravděpodobně by nevznikla protihitlerovská koalice jako boj "dobra" se "zlem" a v kritické chvíli by nebyli Angličané a Američané na straně SSSR (vždyť SSSR byl věrolomě napaden..). Německo by mělo větší šanci na přežití a celkový výsledek války by byla jatka, která by mnohem převýšila stávající skutečnost. Fašismus by nebyl tak jasně prezentován jako
     zločinný režim a pro demokracii by to byla dost velká pohroma. Kdo by na tom všem vydělal, by byl Stalin.
Zobrazit všechny komentáře k: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")