Komentáře k: Bitva o Stalingrad v německém tisku

Zpět na: Bitva o Stalingrad v německém tisku
 • Slovaci v akci a zmeneny ciel

  Marek 22. 10. 2004 11:22
  Slovaci bojovali na Kubani, a tento boj bol vlastne zo zaciatku viac ceneny pre smer na ropne nalezistia pri Baku preco vlastne potom smer Stalingrad? Ved ten nebol vytyceny ako hlavny ciel. Bolo to kvoli nazvu Stalingrad alebo kvoli zeleznicnemu uzlu v meste?
  • Re: Slovaci v akci a zmeneny ciel

   Martin 7. 2. 2006 14:44
   Tak prečo Stalingrad jednoducho neobišli, Nemci predsa mali doktrínu miesta odporu obchádzať, uzavrieť a dobíjať druhosledovými jednotkami.
   • Re: Slovaci v akci a zmeneny ciel

    TomasNZ 30. 6. 2007 23:21
    Prečo? Prečo? samé prečo.. pokial sa aspon trochu vyznáš v politike, tak by si to mal chápať. V politike nejde o rozumné rozhodnutia, často sa rozhoduje úplne nezmyselne ale hlavne z politických dôvodov. Čo sa týka toho mesta v pôvodných plánoch Nemci mali iba pretať Volhu, čo sa im aj podarilo. Ale pre Hitlera bol dôležitý názov toho mesta respektíve symbol, keby ho bol dostal bol by dostal velký politický triumf nad nepriatelom.
    • Re: Slovaci v akci a zmeneny ciel

     wiloni 20. 10. 2008 02:06
     To není přesné - Stalingrad měl padnout protože to bylo jedno z velkejch center sovětského průmyslu (rozhodnutí o útoku padlo v létě roku 42 - tedy v době kdy se ještě RA nemohla spoléhat na zásobování z továren přepravených za Ural). Dále to byla poslední z větších obraných bašt před kýženým blízkým východem a snahou dosáhnout Iránu a jeho ropnejch polí. Ideologickej náboj dostala bitva o Stalingrad až v době kdy bylo jasné že se ho dobít a zároveň udržet nejspíše nepodaří (konec listopadu). Dneska se objevuje spousta teorií o tom že za porážku může Hitler a že toto město nemělo z vojenského hlediska smysl ale to není pravda - je to jen snaha rádobyhistoriků udělat z Hitlera šílence kterej nebyl schopen logickýho myšlení a choval se iracionálně (mluvim o vojenskym hledisku - ne morálnim).
   • Re: Slovaci v akci a zmeneny ciel

    dušan 9. 6. 2006 23:24
    A ktoré? Pri Stalingrade neboli partizáni aby ti stačilo nejaké druhosledové,skôr trestné odiely. Proste neboli .Ak by aj stiahli z iného úseku tak sa tam hneď natlačia Rusi. Už nebol rok-1941.
  • Re: Slovaci v akci a zmeneny ciel

   sima 26. 10. 2005 23:55
   Od každého trochu.Nešlo jen o železniční uzel,ale taky o řeku Volhu.Byla to velká dopraví tepna.
   Doporučuji nahlédnout do mapy pro
   lepší představu.Ve Stalingradu bylo několik velkých továren.Takže
   to byl další důvod.No a nakonec to jméno muselo Adolfa hrozně dráždit.Těžko říct kterýá směr
   byl důležitější.Už tenkrát bylo
   jasné že na útok oběma směry nemá
   německá armáda dostatek sil.
   • Re: Slovaci v akci a zmeneny ciel

    juro 5. 2. 2006 19:13
    Stalingrad bol velkým dopravným uzlom a predmostím na pravom brehu Volgy odkial by rusi po sustredení síl mohli utokom k Azovskemu moru odrezat celý Kaukazský smer.
Zobrazit všechny komentáře k: Bitva o Stalingrad v německém tisku