Komentáře k: Vznik teorie blitzkriegu

Zpět na: Vznik teorie blitzkriegu
 • Nezapomínejme na Brusilova

  Franta 13. 6. 2004 10:44
  Pokud již autor zmiňuje vývoj na východě (tedy v Rusku a SSSR) je vhodné si připomenout osobu generála Brusilova, kterému se podařilo prolomit frontovou linii rakouských a německých vojsk při své ofenzívě ( ruský jihozápadní front) v polovině roku 1916. Popisovat ji zde nebudu, není dostatek místa.
  Dále připomínám, že na vývoj sovětské vojenské vědy( teorie hluboké operace) měly podstatný vliv boje za občanské války a intervence. Jejich charakter se podstatně odlišoval od bojů zejména na západní frontě 1.WW.
  Na závěr si dovolím poznamenat, že teorie hl. operace se odlišovala od názorů pánů Fullera či Dauheta, které preferovalo jeden druh zbraně na úkor druhé. Teorie hl.operace naopak kladla důraz na rovnoměrný rozvoj všech druhů zbraní. Co bylo naopak vystiženo velmi přesně bylo chybné vyhodnocení zkušeností ze Španělska v SSSR. Zájemcům o tuto problematiku doporučuji knihu V.S. Jemeljanova Na počátku války - český překlad.
  Franta
  • Re: Nezapomínejme na Brusilova

   Heinz 25. 4. 2006 20:11
   Co se týče Brusilova, válka na východě nebyla nikdy tak statická jako na západě. Nikdy zde nebyly frontové linie zákopů obdobné jako na západě. A Brusilovovův úspěch tedy není možno přirovnávat ke Německé Jarní ofenzivě...
Zobrazit všechny komentáře k: Vznik teorie blitzkriegu