Komentáře k: Generalissimus Stalin o ukončení války v Evropě.

Zpět na: Generalissimus Stalin o ukončení války v Evropě.
 • Velká trojka

  Honza M. 8. 5. 2004 16:23
  Jestli někdo víte, kde by se dal sehnat, popř. máte k dispozici text podobného projevu od zbývajících členů Velké trojky (Churchill, Trumann) - at už k ukončení války v Evropě, nebo ke konci WW2 jako takové - prosím, napište mi, nebo mi ho rovnou pošlete.
  Díky, Honza.
  • Re: Velká trojka

   PAVEL 26. 5. 2004 22:29
   Jestli se nepletu, tak Churchill již nebyl ministerským předsedou když skončila 2. světová válka dále jen 2.SV (pokračovalo se dále v Japonsku),ale mám zde poselství, které prostřednictvím své manželky, která se dne 8.května nacházela v Moskvě na návštěvě, bylo předáno Rusům - cituji:
   Bylo by dobré,kdybys zítra,to znamená ve středu,vystoupila s rozhlasovým projevem, určeným Rusům,pokud to ovšem bude v Kremlu přijatelné.Jestliže tomu tak bude,mohla bys jim předatmé následující poselství,k čemuž by naše velvyslanectví samozřejmě získalo svolení:
   "Ministerský předseda maršálu Stalinovi,Rudé armádě a ruskému lidu.U příležitosti skvělých vítězství,jichž jste dosáhli při vyhnání vetřelce ze svého území a pokoření nacistického tyrana,vám zasílám srdečné pozdravy od britského národa. Jsem pevně přesvědčen,že na přátelství a pochopení nezi Brity a Rusy závisí budoucnost lidstva.Zde v našem ostrovním domově dnes velmi často myslíme i na vás a z celého srdce přejeme štěstí a blahobyt a také si přejeme,abychom se po všech obětech a utrpeních,jež jsme přinesli a podstoupili v tomto údolí smrti,kterým jsme společně prošli,mohli v duchu oddaného přátelství a vzájemného pochopení hřát na slunci vítězného míru. Požádal jsem svou choť,aby se na vás všechny obrátila s těmito několika přátelskými a obdivnými slovy".
   Poselství bylo přečteno a 10. května 1945 Stali Churchillovi odpověděl.
   Dále 8.května zaslal poselství /ale bohužel nevím jaké/ Truman Churchillovi a ten 9.května odpověděl.
   A myslím, že by byl i zajímavý Churchillův projev z Westminsterské koleji ve Fultonu z 5. března 1946, ve kterém jako první nazval studenou válku studenou válkou,o Československu,
   železné oponě a rozdělení Evropy na dva hlavní tábory a další.
   O tom zase jindy
   s pozdravem Pavel - PAWKUD
Zobrazit všechny komentáře k: Generalissimus Stalin o ukončení války v Evropě.