Komentáře k: Omezování styku židů s nežidy

Zpět na: Omezování styku židů s nežidy
 • II. republika

  Jirka D 14. 6. 2016 08:06
  Přeji hezký den, úplný obrázek by ale poskytla doplňující informace o zaváděných protižidovských opatřeních už v období II. republiky. Perzekuce Židů, Cikánů, komunistů atd. začala ještě před příchodem Němců....
  • Re: II. republika

   Honza M. 14. 6. 2016 23:59
   Úplný obrázek by možná (jen možná) poskytlo vylíčení dějin pronásledování židů od starověku po dnešek... Jenže cílem nebylo probírat dějiny perzekuce židů, cikánů, komunistů atd., ale co nejpřesněji odpovědět na dotaz který zněl: Jaké vyhlášky, po uplatnění Norimberských zákonů v protektorátu zamezovaly kontaktům se židovským obyvatelstvem?

   A ta doplňující informace (zmínka) je hned ve třetím odstavci.
   • Re: II. republika

    Jirka D 28. 6. 2016 10:26
    Ve třetí odstavci se ale nepíše o státem nařízené a prováděné perzekuci. Asi je něco jiného, když fašisté rozšiřují protižidovské letáky a něco jiného, když čs. stát pronásleduje z důvodu židovského původu své občany.
   • Re: II. republika

    Jirka D 28. 6. 2016 10:22
    Pravda, dotaz zněl na protektorát. Nicméně někdy mám subjektivní pocit, že perzekuci a vůbec vše špatné (pronásledování politických odpůrců, tábory nucených prací, rasové perzekuce) přinesli až okupanti. Nějak se zapomíná, že řada těchto opatření se zavedla ještě před okupací a se souhlasem velké části obyvatelstva... K tomu směřovala má poznámka.
    • Re: II. republika

     Honza M. 30. 6. 2016 16:34
     Z předpisů a vyhlášek popisovaných v odpovědi žádné nebylo zavedeno před 15. březnem. Jinak ovšem máte pravdu, pronásledování politických odpůrců a tábory nucených prací tady byly už za 2. republiky, i když - vlastně už za 1. republiky byli političtí odpůrci zatýkáni a existovaly nucené pracovní kolonie pro potulné cikány a donucovací pracovny (ty dokonce republika zdědila ještě po c.k.monarchii). Vím, že jeden spisovatel označil 2.republiku jako "předpeklí", ale rozhodně si nemyslím, že by rasová perzekuce byla řízena státem, to si opravdu nemyslím. Mnoho věcí se sice navrhovalo a plánovalo, ale do 15.3. se prakticky nic nerealizovalo (vládní program SNJ), kromě předčasného penzionování cca 1000 Židů ve státní službě, aby uvolnili místo Čechům z pohraničí (mimochodem, penzionovány a dávány mimo službu byly i nežidovské ženy, ale zatím je nikdo nepočítal). Všechno ostatní byly akce zájmových a profesních, organizací (lékařská komora, advokátní, studentské spolky), ale i tam se spíš připravovalo, máloco stihlo dokončit před okupací. A ten souhlas velké části obyvatelstva se dá zjistit jak?
Zobrazit všechny komentáře k: Omezování styku židů s nežidy