Komentáře k: Omezování styku židů s nežidy

Zpět na: Omezování styku židů s nežidy
 • O těch Židech.

  pantata 18. 8. 2016 18:30
  Víte o městských vyhláškách,kde po obsazení pohraničí 1938 bylo zakázáno přijímat odešlé z daného prostoru k trvalému pobytu-poskytnout domovské právo ve vnitrozemí? A to je pouze záležitostí občanů tehdejšího státu se státním občanstvím. občanstvím.
 • II. republika

  Jirka D 4. 7. 2016 08:29
  Vy nepovažujete propuštění státních zaměstnanců na základě jejich původu za státem prováděnou perzekuci?! A co to proboha je jiného? Už jenom samotná skutečnost, že státní orgány přihlížely (pokud přímo nepodporovaly rasovou diskriminaci) masovému rozmachu antisemitismu, by měla být mementem. Tolerování takové atmosféry umožnilo beztrestné vyloučení čs. občanů ze společnosti (vylučování ze Sokola, spolků, vzdělávacích institucí aj.), jejich existenční ohrožení (vyloučení z profesních organizací) - viz židovští lékaři, právníci, herci (např. Hugo Haas byl vyhozen z divadla kvůli svému původu) atd. Máte pravdu, že řada opatření byla "jenom" připravována (to je omluva?), ale bohužel řada i přijata a realizována ještě za II. republiky. Např. vládní nařízení o kárných pracovních táborech je ze dne 2. března 1939. Co se týče souhlasu, nemám a nevím, jestli jsou dostupné nějaké "výzkumy veřejného mínění", nicméně nezaznamenal jsem nějaký významný protest proti vlně antisemitismu. Subjektivně se domnívám (a nemám to podloženo daty), že vzedmutí antisemitské vlny bylo masové a bylo součástí reakce na trauma Mnichova. Jinak asi nejlepším zdrojem ke II. republice jsou práce Tomáše Pasáka (Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945), ale je i řada dalších. Kdybyste byl Žid a žil za II. republiky, opravdu byste se cítil jako svobodný a rovnoprávný občan?
 • II. republika

  Jirka D 14. 6. 2016 08:06
  Přeji hezký den, úplný obrázek by ale poskytla doplňující informace o zaváděných protižidovských opatřeních už v období II. republiky. Perzekuce Židů, Cikánů, komunistů atd. začala ještě před příchodem Němců....
  • Re: II. republika

   Honza M. 14. 6. 2016 23:59
   Úplný obrázek by možná (jen možná) poskytlo vylíčení dějin pronásledování židů od starověku po dnešek... Jenže cílem nebylo probírat dějiny perzekuce židů, cikánů, komunistů atd., ale co nejpřesněji odpovědět na dotaz který zněl: Jaké vyhlášky, po uplatnění Norimberských zákonů v protektorátu zamezovaly kontaktům se židovským obyvatelstvem?

   A ta doplňující informace (zmínka) je hned ve třetím odstavci.
   • Re: II. republika

    Jirka D 28. 6. 2016 10:26
    Ve třetí odstavci se ale nepíše o státem nařízené a prováděné perzekuci. Asi je něco jiného, když fašisté rozšiřují protižidovské letáky a něco jiného, když čs. stát pronásleduje z důvodu židovského původu své občany.
   • Re: II. republika

    Jirka D 28. 6. 2016 10:22
    Pravda, dotaz zněl na protektorát. Nicméně někdy mám subjektivní pocit, že perzekuci a vůbec vše špatné (pronásledování politických odpůrců, tábory nucených prací, rasové perzekuce) přinesli až okupanti. Nějak se zapomíná, že řada těchto opatření se zavedla ještě před okupací a se souhlasem velké části obyvatelstva... K tomu směřovala má poznámka.
    • Re: II. republika

     Honza M. 30. 6. 2016 16:34
     Z předpisů a vyhlášek popisovaných v odpovědi žádné nebylo zavedeno před 15. březnem. Jinak ovšem máte pravdu, pronásledování politických odpůrců a tábory nucených prací tady byly už za 2. republiky, i když - vlastně už za 1. republiky byli političtí odpůrci zatýkáni a existovaly nucené pracovní kolonie pro potulné cikány a donucovací pracovny (ty dokonce republika zdědila ještě po c.k.monarchii). Vím, že jeden spisovatel označil 2.republiku jako "předpeklí", ale rozhodně si nemyslím, že by rasová perzekuce byla řízena státem, to si opravdu nemyslím. Mnoho věcí se sice navrhovalo a plánovalo, ale do 15.3. se prakticky nic nerealizovalo (vládní program SNJ), kromě předčasného penzionování cca 1000 Židů ve státní službě, aby uvolnili místo Čechům z pohraničí (mimochodem, penzionovány a dávány mimo službu byly i nežidovské ženy, ale zatím je nikdo nepočítal). Všechno ostatní byly akce zájmových a profesních, organizací (lékařská komora, advokátní, studentské spolky), ale i tam se spíš připravovalo, máloco stihlo dokončit před okupací. A ten souhlas velké části obyvatelstva se dá zjistit jak?
Zpět na: Omezování styku židů s nežidy
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.