Komentáře k: Besarábie a severní Bukovina v SSSR

Zpět na: Besarábie a severní Bukovina v SSSR
 • Fakticky?

  Harry 12. 3. 2016 13:46
  "Besarábie a severní Bukovina opět v SSSR" je zajímavý titulek, když si např. uvědomíme, že SSSR vzniknul v roce 1922/1923, Rumunsko sebralo tato území Rusku (možná že tehdy už Ukrajině) v roce 1918/1919 a tudíž před r. 1940 nikdy součástí SSSR nebyly. Na druhou stranu je fakt, že SSSR byl v mnoha ohledech jen pokračováním tradiční ruské imperiální agrese pod novými hesly.


  - "...vládě Jejího Veličenstva" - kdy přesně tehdejší britský panovník, Jiří VI., podstoupil změnu pohlaví? O tom by nepochybně mohl vzniknout film napínavější než Králova řeč.

  "
  - "rumunský král Karel II." - jako pokus o jazykové brusičství dobré, ale v češtině byl i za první republiky většinou ponechán v originále - Carol.


  "Udělal Stalin dobře, když uzavřel pakt o přátelství a neútočení s hitlerovským Německem? Z hlediska SSSR zřejmě ano."

  Opět sugestivní, leč třeba po 22. červnu 1941 si to nejspíš nikdo nemyslel. ;-)

  Dvě totalitní diktatury se přirozeně shodnou lépe mezi sebou, než s nějakými demokraty. Aspoň na chvilku. Ovšem když ho 22. června 1941 jeho dosavadní spojenec přepadnul, nejspíš i Stalin začal o výhodách takového paktování pochybovat... Jen některým soudruhům to stále nedošlo.
  • Re: Fakticky?

   jkl 12. 3. 2016 16:41
   "v češtině byl i za první republiky většinou ponechán v originále - Carol" - Jméno rumunského krále se celkem běžně píše počeštěně jako Karel II. Stejně tak o posledním králi Mihailovi se česky běžně píše jako o králi Michalovi.

   "Rumunsko sebralo tato území Rusku (možná že tehdy už Ukrajině)" - Bukovinu nesebralo Rumunsko Rusku ani Ukrajině. Bukovinu spadala do rakouské části R-U.
   • Re: Fakticky?

    Harry 25. 3. 2016 15:36
    Tak ta Bukovina mi uklouzla - ale v každém případě to v roce 1918 jistě nebyla územím sovětským.


    I v prvorepublikových tiskovinách jsem běžně viděl "Carol". Netvrdím, že všude, ale "Karel" nebyl coby jméno monarchy zdaleka populární.
    • Dodatek k Bukovině

     Harry 30. 4. 2016 14:09
     K té Bukovině jsem si zjistil, že po skončení války tam vznikly národní výbory rumunský a ukrajinský, z nichž ten ukrajinský se přihlásil k Západoukrajinské lidové republice (což bylo ale něco trochu jiného než Ukrajinská lidová republika, bývalá ruská Ukrajina) zahrnující ukrajinská území bývalého Rakouska-Uherska. V realitě to bylo již v listopadu 1918 rychle udušeno, dílem tím, že ostatní národnosti Bukoviny byly spíš pro Rumunsko (kromě Rumunů nikoliv ani tak z nadšení, ale spíš protože alespoň věděli do čeho tam jdou), dílem tím, že území bylo promptně obsazeno rumunskými vojsky, což, spolu s polským potlačením Západoukrajinské lidové republiky v Haliči, následováné boji proti Ukrajinské lidové republice, učinilo jiné státoprávní snahy v praxi bezpředmětnými.

     Takže nějaké spojení s Ukrajinou tam bylo, ačkoliv můj původní popis "sebrali to Ukrajině" je takový přehnaný, vzhledem k tomu, že k rumunské okupaci došlo cca 14 dní po konci války, a do té doby se tam ZULR sotva stačila nějak etablovat.
Zobrazit všechny komentáře k: Besarábie a severní Bukovina v SSSR