Komentáře k: Americké tanky v Praze v květnu 1945

Zpět na: Americké tanky v Praze v květnu 1945
 • tak určitě

  Standa 23. 2. 2015 17:31
  Nechci se nikoho dotknout ani pochybovat o něčích vědomostech, ale psát "určitě neobjevily" je jako napsat ve vesmíru jsme určitě sami...Třetí armáda byla vedena G.S.Patonem, který jak známo se chtěl se svou armádou do Prahy dostat, kdo měl možnost číst jeho deníky, tak mi dá za pravdu (píše to již od Normandie). Američané byli blíž k Praze i s "dřívějším" datem. Navíc se minulý rok začala objevovat fotka Shermanu s popsaným bokem "Plzeň zdraví matičku Prahu" což by se logicky psalo pouze tehdy, kdyby daný tank měl skutečně namířeno tím směrem.
  • Re: tak určitě

   egli 2. 3. 2015 19:11
   Klidně napište, kde v Praze podle vás jezdil Sherman nebo Shermany US Army (nikoli Shermany Rudé armády) a jaký pro to máte důkaz.

   Co se týká fotek Shermanu s nápisem "Svobodná Plzeň zdraví matičku Prahu", to jsou fotky publikované minimálně 15 let, není pravda, že to je fotka, která "se začala objevovat minulý rok". Všechny jsou pořízené v Plzni. Takové nápisy se na techniku psaly poměrně běžně a nelze z nich nic vyvozovat.
   • Re: tak určitě

    Jana Průšová 28. 5. 2020 13:22
    Moji prarodiče pocházeli z malé vesnice u Klatov, osvobodili je Američané. Když mi to babička vyprávěla, byla jsem dítě a děda po smrti. Dobře si však pamatuji na to, jak vyprávěla o tom, že se prý část Američanů sebrala a s ozbrojenými vozy se jela podívat do Prahy, co se tam děje. A děda prý sedl na kolo a jel s nimi, protože u toho osvobozování Prahy nesměl chybět. Víc toho bohužel nevím, ale děda se vrátil v pořádku. S Američany dojel až do Prahy.
    • Re: tak určitě

     jkl 7. 6. 2020 18:14
     Ano, to byla Velichovská mise, v té ale tanky nebyly.
Zobrazit všechny komentáře k: Americké tanky v Praze v květnu 1945