Komentáře k: Jan Ferák a ti druzí

Zpět na: Jan Ferák a ti druzí
 • Správná strana

  Mirek Pospíšil 13. 12. 2012 23:42
  Dle mého velice pěkná recenze nerecenze. Jen mám výtku k těm "správným stranám". Všichni ve válce páchají všelijaké zločiny, a bohužel, historii většinou píšou jen vítězové, je tedy škoda, že si všichni "otírají hubu" pouze o ty německé, a o těch ruských, ale i některých amerických se mlčí, nebo se záměrně přehlížejí. Je na každém, jakou stranu si vybere, a pro každého jednotlivě to může být správná strana, i když to ostatní třeba vidí jinak.
  • Re: Správná strana

   Tomáš Adam 14. 12. 2012 21:21
   Jsem na podobné výroky dost alergický, ale omezím se na zopakování svého dřívějšího komentáře:
   Republikáni - či spíše jednotlivé frakce na straně vládních vojsk - mají jistě na svědomí leccos. Ale já budu konkrétnější:
   Během občanské války na frontě padlo na obou stranách celkem 200.000 vojáků. Civilních obětí bylo v letech 1936-1939 na 140.000 na obou stranách (obětí náletů, bojů, ale i politicky a ideologicky motivovaného vraždění na obou stranách).
   Po skončení války pak v letech 1939-1944 na dva miliony Španělů prošlo lágry a věznicemi - z nich bylo na 164.000 lidí popraveno. A to ještě půl milionu lidí angažovaných na straně republikánů volilo včas útěk do zahraničí.
   Původ čísel: Jiří Rajlich-David Majtenyi: Jan Ferák a ti druzí strana 46, Svět křídel 2012.
   Těch 164.000 mrtvých PO SKONČENÍ OBČANSKÉ VÁLKY tedy bylo výsledkem toho, že frankisté "psali svou historii vítězů"? Pro mně tedy rozhodně nejsou "správnou" stranou.
   • Re: Správná strana

    Kolarski 15. 12. 2012 13:41
    Alergický být můžete. Ale myslím že p. Pospíšil má pravdu. Nedá se to hodnotit zcela jednostraně. Ostatně nikdo je otázkou kolik mrtvých by bylo v případě vítězství republikánů u kterých postupně jasně převládaly komunisté (stačí si uvědomit jak tvrdě se bojovalo mezi frakcemi právě na straně republikánů)
    • Re: Správná strana

     Tomáš Adam 15. 12. 2012 17:52
     Problém máte OBA evidentně v tom, že jste ani jeden tu knihu nečetli. Vliv komunistů v silně katolickém Španělsku byl v okamžiku vypuknutí války zcela minimální. Teprve když legální republikánská vláda vzešlá z víceméně demokratických voleb (alespoň na tu dobu) čelila ozbrojenému puči podporovanému od začátku ze zahraničí fašistickou Itálií a nacistickým Německem a velmoci vyhlásily politiku "nevměšování" a zbrojního embarga, tak teprve tehdy - se zbrojními dodávkami ze SSSR - začal vliv komunistů sílit.
     Já si stojím za tím, že Ferák, přes všechny chyby a průšvihy co se jich v životě dopustil, se postavil na správnou stranu - nejen ve Španělsku, ale i tím že se nestal komunistickým fanatikem, že podnikl všechno možné aby se dostal do zahraničního odboje a vrátil se k létání. A to ho stálo život.
     • Re: Správná strana

      Kolarski 16. 12. 2012 17:39
      Usuzujete špatně. Samozřejmě jsem ji přečetl a o Španělsku nejen tuto.
      Velký vliv tam měli anarchosyndykalisté a další podobné ultralevicové skupiny. Souhlasím, že přímo komunisté se prosadili až v průběhu války, a to velmi radikálně a krvavě. V občanské válce se vždycky strašně špatně určuje, kdo je ten správný a kdo ten špatný. Prostě se na to odmítám dívat tak černobíle, jako se to vykládalo dřív.
Zobrazit všechny komentáře k: Jan Ferák a ti druzí