Komentáře k: Jan Ferák a ti druzí

Zpět na: Jan Ferák a ti druzí
  • Správná strana

    PhDr. Tomáš Baletka 18. 12. 2012 12:25
    Myslím, že pan Mirek Pospíšil to vystihl krásně. Asi nechtěně, ale to už patří ke kouzlům nechtěného. Historii píší vítězové. A ve španělské občanské válce vyhráli nacionalisté (alebrž fašisté). Ti také mohli v klidu dlouhá desetiletí "vymýšlet" a domýšlet různé zločiny republikánů. Osobně jsem přesvědčený o tom, že Jan Ferák bojoval na té správné straně - z těch mnoha stran byla ta republikánská rozhodně ta správnější. Ať už si o tom náckové říkají co chtějí. Jistěže šlo o boj, po kterém zůstávají mrtví. I Jan Ferák má na svědomí desítky lidských životů (v tom i žen a malých dětí). A smrt nakonec sáhla i po něm. Byla v tom snad nějaká vyšší - božská - spravedlnost? Nevím, na Boha neveřím. S knihou o Ferákovi jsem nicméně vcelku spokojený - i když neříká úplně vše, co by snad mohla. Je to jen poněkud jiná legenda, než jakou jsme dosud slýchali. Určitě další legendy budou následovat. Míra pravdivosti a přesvědčivosti pak rozhodne o tom, jestli se stane kánonem nebo apokryfem.
  • Správná strana

    Mirek Pospíšil 13. 12. 2012 23:42
    Dle mého velice pěkná recenze nerecenze. Jen mám výtku k těm "správným stranám". Všichni ve válce páchají všelijaké zločiny, a bohužel, historii většinou píšou jen vítězové, je tedy škoda, že si všichni "otírají hubu" pouze o ty německé, a o těch ruských, ale i některých amerických se mlčí, nebo se záměrně přehlížejí. Je na každém, jakou stranu si vybere, a pro každého jednotlivě to může být správná strana, i když to ostatní třeba vidí jinak.
    • Re: Správná strana

      Tomáš Adam 14. 12. 2012 21:21
      Jsem na podobné výroky dost alergický, ale omezím se na zopakování svého dřívějšího komentáře:
      Republikáni - či spíše jednotlivé frakce na straně vládních vojsk - mají jistě na svědomí leccos. Ale já budu konkrétnější:
      Během občanské války na frontě padlo na obou stranách celkem 200.000 vojáků. Civilních obětí bylo v letech 1936-1939 na 140.000 na obou stranách (obětí náletů, bojů, ale i politicky a ideologicky motivovaného vraždění na obou stranách).
      Po skončení války pak v letech 1939-1944 na dva miliony Španělů prošlo lágry a věznicemi - z nich bylo na 164.000 lidí popraveno. A to ještě půl milionu lidí angažovaných na straně republikánů volilo včas útěk do zahraničí.
      Původ čísel: Jiří Rajlich-David Majtenyi: Jan Ferák a ti druzí strana 46, Svět křídel 2012.
      Těch 164.000 mrtvých PO SKONČENÍ OBČANSKÉ VÁLKY tedy bylo výsledkem toho, že frankisté "psali svou historii vítězů"? Pro mně tedy rozhodně nejsou "správnou" stranou.
      • Re: Správná strana

        Kolarski 15. 12. 2012 13:41
        Alergický být můžete. Ale myslím že p. Pospíšil má pravdu. Nedá se to hodnotit zcela jednostraně. Ostatně nikdo je otázkou kolik mrtvých by bylo v případě vítězství republikánů u kterých postupně jasně převládaly komunisté (stačí si uvědomit jak tvrdě se bojovalo mezi frakcemi právě na straně republikánů)
        • Re: Správná strana

          Tomáš Adam 15. 12. 2012 17:52
          Problém máte OBA evidentně v tom, že jste ani jeden tu knihu nečetli. Vliv komunistů v silně katolickém Španělsku byl v okamžiku vypuknutí války zcela minimální. Teprve když legální republikánská vláda vzešlá z víceméně demokratických voleb (alespoň na tu dobu) čelila ozbrojenému puči podporovanému od začátku ze zahraničí fašistickou Itálií a nacistickým Německem a velmoci vyhlásily politiku "nevměšování" a zbrojního embarga, tak teprve tehdy - se zbrojními dodávkami ze SSSR - začal vliv komunistů sílit.
          Já si stojím za tím, že Ferák, přes všechny chyby a průšvihy co se jich v životě dopustil, se postavil na správnou stranu - nejen ve Španělsku, ale i tím že se nestal komunistickým fanatikem, že podnikl všechno možné aby se dostal do zahraničního odboje a vrátil se k létání. A to ho stálo život.
          • Re: Správná strana

            Kolarski 16. 12. 2012 17:39
            Usuzujete špatně. Samozřejmě jsem ji přečetl a o Španělsku nejen tuto.
            Velký vliv tam měli anarchosyndykalisté a další podobné ultralevicové skupiny. Souhlasím, že přímo komunisté se prosadili až v průběhu války, a to velmi radikálně a krvavě. V občanské válce se vždycky strašně špatně určuje, kdo je ten správný a kdo ten špatný. Prostě se na to odmítám dívat tak černobíle, jako se to vykládalo dřív.
Zpět na: Jan Ferák a ti druzí
  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.