Komentáře k: Američané v západních Čechách v roce 1945

Zpět na: Američané v západních Čechách v roce 1945
 • Američané v záp.č.

  neutrál 24. 2. 2004 15:20
  Knihu jsem nečetl, ale bude stopro rudě propagandistická. Ale bombardování plzeňské Škody opravdu bylo uskutečněno jen z důvodu zamezení výroby zbrojního průmyslu-jiný reálný důvod totiž neexistuje.

  PS: A Vy, kteří tvrdíte něco jiného byste si měly přečíst pár knížek o válce (o čem to vlastně je).
  • Re: Američané v záp.č.

   Tom 28. 10. 2010 01:22
   Myslím že jsi to trefil na hlavičku, tak, že se to místním USfilům ani nechce komentovat.
   Sami nejlíp ví jak to v Plzni bylo, a nejen tam,-pár dnů do konce války. Srovnávat potom v komentářích tisíce nevinných obětí záměrného bombardování civilistů, k stále omílané historce o chování východních osvoboditelů je ubohé,- politizováním tématu dělají přesně to co kritizují na knize samotné.
   • Re: Američané v záp.č.

    Petters 25. 9. 2015 20:40
    Bohužel ještě v polovině dubna Němci i spojenci předpokládali, že válka na českém území potrvá až do druhé poloviny května. Hitlerova sebevražda i vypuknutí povstání v Čechách a na Moravě konec války významně urychlily. Pokud chcete mermomocí srovnávat US vs. SSSR, tak sovětské letectvo provádělo bombardovací nálety, při kterých zemřeli až stovky českých civilistů, ještě 9. května (důvodem bylo neplnění kapitulačních podmínek z německé strany, nicméně v atmosféře prvního mírového dne se to jeví jako podstatně zbytečnější oběti než ty v Plzni)!
   • Re: Američané v záp.č.

    Petr Neuberg 5. 4. 2011 00:19
    Váš příspěvek opravdu vypovídá o neutralitě. Předpokládám, že jste tedy protikladad - Sovětofil? Škodovka byla bombardována 25. dubna. Jen za březen závody na frontu poslaly 178 tanků (stíhače tanků), nemluvě o měsíční výrobě desítek protiletadlových děl, statisíců dělostřeleckých granátů atd. Jaký regulernější cíl si mohlo americké letectvo v dubnu 45 vybrat? Mělo letectvo zůstat na letišti sedět a říkat si pro nás válka už skončila, ať to dodělají kluci od Pattona. Jediná chyba spojenců byla, že se jim Škodovku nepodařilo zničit už v prvních letech války a že opakovaně neriskovali přelet celé říše, aby Škodovku vyřadili.

    Když v tom vydíte čistě politiku, proč podle Vás USA nezničilo na konci války i pražskou ČKD?
    • Re: Američané v záp.č.

     honza kopeček 26. 10. 2012 11:46
     přiznám se že nemám přesné informace o výrobě ve škodovce, ale vámi uváděné údaje o množství zbraní ,které podle vás vyrobila plzeňská škodovka ,v té době za jeden měsíc, naprosto nereálné.
     • Re: Američané v záp.č.

      jkl 28. 10. 2012 17:02
      P. Neuberg má pravdu. Na jaře 1945 se v plzeňské Škodovce vyrobily stovky Hetzerů. Jestli vás to zajímá a nemáte přesné informace, tak si pořiďte monografii Hetzeru od pánů V. Franceva a Ch. Klimenta (nakladatelství MBI), nic lepšího neseženete.
    • Re: Američané v záp.č.

     JK 6. 5. 2012 23:09
     I Pražská ČKD byla na konci války těžce bombardovaná, stejně jako většina větších i menších průmyslových podniků v protektorátu. Konkrétně ČKD 25. března. Že to mělo zištné cíle je jasné z toho, že spojenectví SSSR a USA bylo opravdu jen z nouze a když se rozhodlo o poválečném rozdělení sfér vlivu, bylo by velmi s podivem, kdyby Američané český průmysl, který měl být k dispozici Rusům, neusilovali co nejvíce poškodit.
     • Re: Američané v záp.č.

      jkl 7. 5. 2012 10:31
      Nesmysl. Pražská ČKD byla těžce bombardovaná proto, že byla na konci války spolu se Škodovkou největší německou zbojovkou. Jen v lednu-dubnu 1945 se tam vyrobilo 780 Hetzerů!
Zobrazit všechny komentáře k: Američané v západních Čechách v roce 1945