Komentáře k: Velká vlastenecká katastrofa

Zpět na: Velká vlastenecká katastrofa
 • Velká vlastenecká katastrofa

  radexx 24. 8. 2009 00:37
  Knihu jsem četl a velice mě zaujala zejména Soloninova stať. Ztotožňuji se s jeho závěry o velmi nízké ochotě bojovat "za Stalina" velké části vojáků a někdy i důstojníků Rudé armády v roce 1941. Většina vojáků byla rolnického původu a bolševici tuto část populace vyloženě zotročili (po kolektivizaci se jednalo v podstatě o nevolníky). Podobné úvahy jako Solonin rozvíjí i Solženicyn. Domnívám se, že kdyby Hitler volil, byť dočasně, mírnější okupační politiku a lépe využil mnohamilionový rezervoár sovětských zajatců, měl réálnou šanci válku proti SSSR vyhrát.
  • Re: Velká vlastenecká katastrofa

   DALIMIL 30. 12. 2009 11:43
   Grandiosní vitězství v největší a nejkrvavější válce v historii lidstva označit jako Velkou vlastenéckou katastrofu je opravdu silný tabák,hodný výkonu gebelsovské propagandy.Komentář osvědčeného pisatele svědčí o tom,že i on patří do řady "historiků",kteří si usurpovali více než Pán Bůh,totiž změnit minulost tak,aby "odpovídala" jeho ideologickým předsudkům a přáním.Jak je možné,že vojáci rolnického původu,které bolševici vyloženě zotročili a tak z nich udělali optroky za cenu obrovských obětí,za cenu vlastních životů nejen své otrokáře nesvrhli,ale naopak jim "pomohli" porazit a zničit neporazitelnou Wehrmacht a jejich satelity z celé Evropy.Jak to,že naopak svobodní lidé,demokraické Francie,kteří se pyšnili tím,že zvítězili v první válce vzdorovali jen několik týdnů a pak se vzdali,odešli domů a pak jejich naprostá většina až na čestné výjimky kolaborovala s Hitlerem ? Odpověď je jednoduchá a jasná.Ti "rolníci"v řadách Rudé armády bojovali do poslední kapky krve sspolu s těmi bolševiky za svoji sovětskou vlast a poté i za svobodu porobených národů celé Evropy.Byli to oni.kteří za cenu krvavých obětí osvobodili naší vlast-"Ceskoslovensko.Na této historické pravdě nemůže ničeho změnit snaha všech těch písalků,včetně různých přeběhlíků a zrádců,alespoň pošpinit světlou památku těch milionů lidských obětí,které přinesla Rudá armáda,její spojenci a vůbec všichni,kteří se postavili ze zbraní v ruce fašistickým nadlidem.
   Samozřejmě,že i dnes,kdy uplyula desetiletí od Vítězství Rudé armády ve Vlastenecké válce se najdou "pohrobkové"těch,kteří chtěli náš národ zlikvidovat,kteří "sní" o tom,že Hitler měl vlastně reálnou šanci proti SSSr vyhrát,jak výše uvedeno.Ne nemohl a taky ji na celé čáře prohrál a to proto,že se proti němu postavili slušní lidi celého světa,a to i ti,které označuje pejorativně jako otroky,kteří byli přinuceni bojovat,jako stádo,které ani není schopné vnímat za co a proč,proti komu bojuje.Autor příspěvku publikuje své vývody z neznalosti věci,což by byl důvod,který lze akceptovat
   • Re: Velká vlastenecká katastrofa

    Radexx 6. 3. 2010 19:42
    Na Vaši otázku, jak je možné, že rolníci v Sovětském svazu nesvrhli komunistickou moc, uvádím, že pokud je mi známo, tak rolníci i jiní občasné současných postsovětských zemí, komunistickou nadvládu nakonec svrhli a nedalo jim to ani tolik práce, alespoň pokud je mi známo v současném Rusku ani nucené kolchozy, ani vnitřní pasy neexistují. Podařilo se jim to ovšem až mnoho desetiletí po druhé světové válce, když komunistický režim vnitřně "vyhnil". Na Vaše srovnání s Francií uvádím, že německé ztráty ve válce proti Francii byly 2,5 vyšší než německé ztráty ve válce proti SSSR do 6.7.1941 a na východě bojovali Němci proti kvantitativně mnohokrát silnějšímu nepříteli než ve Francii. Francouzi prostě neměli k dispozici ty zdroje a ten prostor jako SSSR. Jestliže jsem napsal, že se domnívám, že ochota "padnout za Stalina" byla u mnoha sovětských vojáků v roce 1941 dost nízká. Je to jeden z argumentů, který mi pomáhá vysvětlit skoro 3,5 mil. sovětských zajatců v roce 1941, mnohasettisícovou armádu dobrovolníků (dílem pravda přinucených hladem) z řad příslušníků různých sovětských národů bojujících na německé straně, více než 400 000 vojáků Rudé armády bojujících v trestných praporech a více než 150 000 vojáků Rudé armády popravených v průběhu války na základě rozsudků vojenských tribunálů. Ostatně ti muži by skutečně museli být naprostí hlupáci, aby po tolika letech tyranie bez výjimky ochotně nasazovali život za tyranský režim. Domnívám se, že na zvýšení morálky Rudé armády v průběhu války měl mimojiné vliv i fakt, že se vojáci vlastníma očima přesvědčili, že tentokrát jim komunistická propaganda vyjímečně nelže, když líčí krutosti Němců a jejich pomahačů na okupovaných území, a že záměrem Hitlera je Rusko kolonizovat a nikoli osvobodit.
Zobrazit všechny komentáře k: Velká vlastenecká katastrofa