Komentáře k: Bitva o Stalingrad v německém tisku

Zpět na: Bitva o Stalingrad v německém tisku
 • Proč poznámky ke komunismu ?

  bob 15. 9. 2007 20:51
  Dost dobře nechápu,proč autor prošpikoval článek poznámkami proti komunismu.Psal přece článek o německé porážce a německé propagandě.
  • Re: Proč poznámky ke komunismu ?

   Ferro 17. 3. 2013 12:57
   Článek přináší nový pohled na notoricky známé a Xkrát řešené téma. Chci s autorem trochu polemizovat v hodnocení článků vztahujících se k datu. Myslím si, že jeho hodnocení je neadekvátní a tendenční. Je třeba si uvědomit, že dotyčné noviny vycházeli v reálném čase a redaktoři pracovali s informacemi z propagandistického oddělení OKH, z Goeblesova ministerstva propagandy popř. z odposlechu zahraničního rozhlasu, jehož informace mohli jen omezeně ověřit. Naopak autor článku situaci glosuje s více nž 6Oti letým odstupem a detailní znalostí dalšího průběhu války. Takový luxusní nadhled tehdejší redaktoři novin skutečně neměli!
   Navíc je třeba si uvědomit, pro koho byli ty noviny psány. Bylo to zcela jistě pro německé obyvatelstvo oblasti Ústí nad Labem. Byl-li bych na místě redaltora, tak bych měl samozřejmě prioritní zájem na podporu zúsilí a cílů "mého" národa a řešil to psaním především pozitivně laděných informací. Vždyť i jako blbý fotbalový fanoušek podporuji svůj klub v dobrém (raději) i zlém a nezatracuji mé oblíbené, když se jim právě nedaří. Všechny nezdary bagatelizuji a doufám, že nakoupí lepší hráče, vymění trenéra ..... a zase to půjde lépe. A to je jen fandovství, to nění otázka národní cti a sounáležitosti jako tehdy u redaktorů novin.
   Autor "vytýká" redaktorům novin zařazení neaktuálních příspěvků z války v pacifiku, úspěchy pilotů a td.. Vyslovil doměnku, že důvodem je zasunutí či překrytí nepříznivých informací ze Stalingradského kotle. Nevyčítám a možná i toto vysvětlení je to správné a všeobsažné. Je však možné i úplně jiné a to, že list je třeba vyplnit příspěvky a probíhající válka není pouze o 6. armádě, ale i o letecké válce, o válce v Atlantiku, o situaci a bojích spojenců, o bojích v Africe atd.

   Domnívám se, že autor si vzal za cíl ukázet čtenářům tehdejší redaktory plátku jako neobjektivní manipulátory, pracující na politickou objednávku. Mně naopak připadá, že šikovným manipulátorem je on, neb čtenářům podsouvá svůj úhel pohledu, jako ten objektivní a správný. Po přečtení příspěvků mám pocit, že je menipulátorem úspěšným.
  • Re: Proč poznámky ke komunismu ?

   Jakub Skalický 17. 9. 2007 14:54
   Nejsem sice autor, ale dovolím si pokusit se o vysvětlení.

   Z článku je velice dobře vidět autorova dobrá práce s dobovým tiskem, pečlivé studium všech článků a velmi dobré čtení mezi řádky - tedy vlastnosti nutné k sepsání článku podobného rázu. Nicméně prakticky žádný jev moderní doby není izolovaný, vždy je nějakým způsobem zasazen do souvislostí, a to je vhodné taky zmínit.

   Nevidím důvod, proč se "tunelově" věnovat pouze jedinému směru a nevšímat si širšího okolí - a k tomu právě v této souvislosti náleží i srovnání propagandy nacistické s tou komunistickou, mezi kterými (pro někoho překvapivě) skutečně mnoho rozdílů nebylo.

   Mimo to, skutečně nepovažuji dvě kratičké poznámky v článku takového rozsahu za "prošpikování".
   • Re: Proč poznámky ke komunismu ?

    Paluk 1. 5. 2008 06:57
    Když už jsme u toho srovnávání propagandy jednotlivých zemí zúčastněných v II.WW. Jak se lišila třeba propaganda v USA? A není třeba vracet se tak daleko do historie. Jak se liší současná propaganda spojeneckých "úspěchů" v tzv. "mírových misích" v Iraku, Afghánistánu, v zemích bývalé Jugoslávie. To jen tak pro pořádek
    • Re: Proč poznámky ke komunismu ?

     wiloni 20. 10. 2008 01:53
     Přesně tak. Nevidím důvod používat slova jako nacistická, komunistická nebo japonská propaganda. V každé válce a každé době pouřívá každý režim (včetně toho rádobydemokratického) propagandu jako nástroj k manipulaci veřejného mínění a pro podporu toho co dělá. Cílem válečné propagandy je vylíčit vlastní vojáky coby hrdiny doby a zachránce civilizace zatímco nepřítel je barbar který nám chce naši svobodu a civilizaci zničit jen proto že nám závidí nebo nás bezdůvodně nenávidí. To je vlastní všem vládám ať už totalitním nebo těm "demokratickejm". Proto bych označení nacistická/komunistická vynechal. Nacistická/komunistická může být ideologie ale ne propaganda.
     • Re: Proč poznámky ke komunismu ?

      pat 1. 2. 2010 09:10
      no v principu asi ano, ale volené prostředky a míra zkreslení je přeci jen u těch totalit oproti demokraciím nebe a dudy. Nehledě na to, že zatímco v totalitách jsou novináři mnohem více kontrolováni a řízení a prověřováni. Kdežto v demokraciích asi žádný vládní úředník není schopen média kompletně kontrolovat. I proto, že jsou privátní. A to považuji za dost velký rozdíl. I v demokracii se píše subjektivně, ale rozhodně ne takto řízeně.
      • Re: Proč poznámky ke komunismu ?

       Tom 1. 2. 2010 15:24
       Myslíš, že šéfredaktor nebo majitel novin nemá žádné soukromé zájmy? Nebo že šéfové různých novin nemohou mít podobné zájmy?
       Krom toho, jde asi nejvíc o tisková prohlášení vydávaná oficiálními místy. A tam je to prašť jak uhoď - za války obzvlášť.
       Jestli pak zpětně někdo do něčeho šťourá, to už asi valný význam většinou nemá. Stačí se podívat do dnešních novin.
Zobrazit všechny komentáře k: Bitva o Stalingrad v německém tisku