Jádro 1. československého partyzánského oddílu Jana Žižky z Trocnova, v počtu asi 80 mužů pod vedením mjr. Dajana B. Murzina, úspěšně překročilo nacisty střeženou hranici mezi Slovenskem a protektorátem. Stalo se tak kolem 10. hodiny v prostoru horského sedla Lemešná-Podťaté u Velkých Karlovic. V nastalé přestřelce bylo vážně zraněno asi 16 mužů na straně německých jednotek (celníci a sipo) a čtyři civilisté (převážně řidiči zrekvírovaných vozidel). Na straně partyzánů byl jeden mrtvý a jeden zajatý.

Druhá skupina Žižkova oddílu, pod velením por. Jána Ušiaka, přišla na Moravu o pár dní později (29.září). Celkový počet partyzánů v oddílu se odhaduje na až 150 osob.

Skupina se nejprve uchytila v Moravskoslezských Beskydech, po utrpěných ztrátách v boji nacistickými jednotkami se v průběhu zimy přesunula do Hostýnských vrchů, kde se její řady opět rozrostly o nově příchozí skupiny ze Slovenska, výsadky ze SSSR a početné místní dobrovolníky. Od ledna 1945 se označuje jako partyzánská brigáda.