Atlantický val v prostoru Pas-de-Calais

Atlantický val je velmi známý systém opevnění táhnoucí se od severního Norska po Atlantickém pobřeží až po jihofrancouzské město Biarritz. Tato galerie zachycuje pouze jeho krátký úsek okolo města Calais mezi mysem Cap Blanc-Nez na západě a baterií Waldam na východě. Popis baterií i samotných objektů je u každé fotografie. Obecný popis Atlantického valu zde neuvádím a zájemce odkazuji na uvedené prameny.

Pobřeží v blízkém okolí města Calais je ploché, s mírnými písčitými plážemi. Teprve až ve vzdálenosti několika kilometrů na západ, zhruba od městečka Sangatte, se zvedají strmé útesy, které činí možné vylodění obtížnějším. Vzhledem k tomu, že v prostoru Calais je kanál La Manche nejužší, bylo nebezpečí spojeneckého vylodění právě zde nejvyšší. Proto byla tato oblast nejvíce opevněná a nacházelo se zde několik nejtežších baterií celého Atlantického valu (Lindemann, Todt, Grosser Kürfurst, Prinz Heinrich, ...).

Po spojeneckém vylodění se město samotné i přilehlá opevnění zprvu neměla dobývat a mělo dojít pouze k obklíčení a jejich blokování (podobně jako v případě přístavu Dunkerque). Kvůli možnému ohrožení plavebních tras v kanálu zde umístěnými těžkými děly bylo rozhodnuto provést operaci Undergo a Calais dobýt; o operaci více ZDE.

Fotografie jsou pořízeny v březnu 2010.

Prameny: