Zahraniční voják Michal Kričfaluši

Dotaz: Zahraniční voják Michal Kričfaluši
Tazatel: Mira | Datum: 28. 4. 2011

Zdravím. Mám dotaz, zda je možné zjistit, jestli bojovali dva vojáci stejného jména rozdílných hodností. Jméno Michael Kričfaluši. S pozdravem Mira

Autor: Tomáš Adam | Datum: 14. 5. 2011

Dobrý den,

v databázi příslušníků čs. vojenských jednotek v zahraničí za 2. sv. války, spravované Vojenským ústředním archivem (on-line přístup zde), jsou vedeny hned čtyři záznamy s tímto jménem. Pokud se o někoho z nich chcete zajímat blíže, budete muset pátrat v archivech. My Vás můžeme "navnadit" osudy toho, který to v armádě dotáhl patrně nejdále: 

Michal Kričfaluši se narodil 3. září 1921 na Podkarpatské Rusi v Kričově, okres Ťačovo. Jako devatenáctiletý mladík uprchl z území zabraného Maďarskem do SSSR. Tam byl zatčen a jako jiní odsouzen za ilegální přechod hranic - skončil v pracovním táboře NKVD na Kolymě. Po vypuknutí války se mu podařilo dostat se z tábora ke vznikající československé jednotce v Buzuluku. Datum odvodu je uvedeno ve výše zmíněné databázi jako 30. ledna 1943.

Nejprve musel absolvovat základní výcvik, takže na frontu se dostal až jako příslušník 1. československé samostatné brigády. V listopadu 1943 při bojích u Kyjeva bojoval jako průzkumník. Účastnil se také bojů u Žaškova a Bílé Cerekve.

V roce 1944 byl vybrán ke službě v rotě zvláštního určení a prošel výcvikem pro nasazení v týlu nepřítele. V září 1944 se stal komisařem partyzánského oddílu "Borkaňuk" na východním Slovensku. V bojích utrpěl vážné zranění.

Byla mu udělena řada československých, polských a sovětských vyznamenání.

Po skončení války zůstal v činné službě, kariéru vojáka z povolání začal v hodnosti podporučíka a významným způsobem se podílel na organizaci a výcviku výsadkových jednotek ČSLA, ostatně v letech 1951-1953 byl již v hodnosti plukovníka velitelem výsadkových vojsk.

V roce 1969 v první vlně normalizačních čistek byl generálmajor Michal Kričfaluši propuštěn z armády a degradován. V roce 1977 podepsal Chartu a pokračovala jeho perzekuce ze strany vládnoucího režimu.

Dočkal se změny politických poměrů, byl rehabilitován, byla mu navrácena jeho hodnost a následně byl povýšen do hodnosti generálporučíka.

Zemřel dne 16. června 1994.


Literatura:

 • Brož M.: Válečné dokumenty vypovídají, Čs. zahraniční armáda v SSSR v dokumentech, exponátech a ve fotografiích, 2. rozšířené vydání, AVIS, Praha 2007
 • Bílek J.: Ve vzduchu, na zemi i ve vodě, Historie a současnost výsadkového vojska a vzdušných průzkumných jednotek československé armády a Armády České republiky, VHÚ Praha, Ministerstvo obrany České republiky - PIC MO, ISBN 978-80-7278-523-0

On-line: • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.