Únos generála Kreipeho

Únos generála Kreipeho
Dotaz: PETR - 22. 6. 2007

Zdravím Vás, obracím se na Vás s dotazem: Bylo by možné zjistit podrobnosti o akci řeckých partyzánů na Krétě, kteří v roce 1944 unesli německého generála Kreipeho, odvezli z ostrova a předali Angličanům? Děkuji.

Dne 4. dubna 1944 na jižním pobřeží Kréty přistál v noci příslušník britské organizace SOE kapitán William Stanley Moss se dvěma Kréťany, kteří se jmenovali Manolis Paterakis a Georgios Tyrakis. Tam na ně čekal další příslušník SOE major Patrick Leigh-Fermor, který na Krétu seskočil padákem už o dva měsíce dříve. Původně byly jejich úkoly jiné, ale nyní byla jejich akce namířena proti velícímu generálovi 22. Infanterie-Division - tím byl generálmajor Karl Heinrich Georg Ferdinand Kreipe. Britové jej chtěli s pomocí místních partyzánů unést a dopravit do Káhiry.

Generál Heinrich Kreipe bydlel v bývalém domě Sira Arthura Evanse zvaném Villa Ariadna, který stojí v Knossu poblíž Heraklionu, odkud vyjížděl denně na své velitelství do Ano Archanes a večer se vracel zpět. Při jedné této cestě jej 26. dubna Britové spolu s příslušníky krétského odboje přepadli, svázali a uložili na zadní sedadlo jeho auta. Patrick Leigh-Fermor si sedl na místo vedle řidiče, kterým byl jeho kolega Moss a v německých uniformách sehráli roli gen. Kreipeho a jeho řidiče. Projeli tak přes 22 německých silničních kontrol a po několika hodinách jízdy horským terénem se rozdělili. Moss a generál spolu s několika místními odbojáři pokračovali pěšky do horské vesnice Anogia a Leigh-Fermor odvezl auto do míst, odkud byl přístup k moři. Celá situace měla vypadat tak, že generál byl už odvezen na ponorku a není tedy možné jej dále stíhat a osvobodit.

Němci však na podvod přišli a 18 dní v patách za únosci a generálem pronásledovalo několik tisíc vojáků přes půl ostrova napříč horským terénem pár Britů a místních partyzánů vedoucích generála Kreipeho od vesnice k vesnici. 14. května se podařilo na jižním pobřeží u obce Rodakino generála v noci naložit do britské ponorky, která jej odvezla. Z ní generál Kreipe putoval přes Mersá Matrúh, Káhiru a Londýn, kde byl důkladně vyslechnut, až do britského zajateckého tábora Special Camp 11 ve Walesu. Odměnou za tuto akci byla oběma Britům udělena vyznamenání DSO 1). Místní obyvatelé na trase pochodu generálových únosců zaplatili krutou daň - řada vesnic byla srovnána se zemí a stovky obyvatel popraveny.

Celá eskapáda je podrobně popsána v řadě knih. Za mnohé jiné uvádím alespoň:

 • W. S. Moss: Ill Met by Moonlight, Harrap 1950 (dle zápisků autora - účastníka akce)
 • Georgios Harokopos: Die Entführung von General Kreipe, Kovidis Manouras 2006 
 • Hans Prescher: General Kreipe wird entführt. Ein Husarenstück auf Kreta 1944, Balistier Verlag 2007 

Rovněž lze využít webové adresy www.specialcamp11.fsnet.co.uk/ , kde je seznam zajatců tábora Special Camp 11 včetně nacionálií a curricula vitae.


1) Britské vyznamenání DSO - Distinguished Service Order (Řád za vynikající službu); je to vojenské vyznamenání Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, dříve rovněž i Britského společenství národů (Commonwealth) založené roku 1866 královnou Viktoriií a udělované důstojníkům ozbrojených sil za války, obvykle za přímý bojový čin. Dle zvyklosti jej od doby založení dostávají velící vyšší důstojníci (major a výše), ale výjimečně jej mohou obdržet i důstojníci nižších hodností.  

Autor: Jiří Kříž | Datum: 20. 8. 2007

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.