Tachovsko 1945

Dotaz: Tachovsko 1945
Tazatel: Sarah | Datum: 8. 6. 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde se bojovalo za 2. světové války na Tachovsku, zejména obec Damnov, zda tu nějaké boje probíhaly a kde byli vojáci ubytováni. Děkuji Sarah

Autor: Glynwed | Datum: 20. 6. 2016
Dobrý den, začátkem května 1945 proti sobě cca na linii Chodský Újezd - Tachov - Přimda stály jednotky americké 97. Infantry Division (velitel Brigadier General Milton B. Halsey) / V. Corps / 3th Army a německého XIII. Armee Korps (velitel General der Infanterie Karl Weisenberger) / 7. Armee.

Do 4. května postoupil na levém křídle 97. Infantry Division americký 303. Infantry Regiment cca do prostoru Chodová Planá, proti kterému stály části německé Heeres Pionier Brigade 655.  Na pravém křídle 386. Infantry Regiment postoupil cca do prostoru Staré Sedliště, proti kterému stály cca 4 pěší prapory (tzv. Gruppe Haid). Obě německé skupiny byly součástí tzv. Divisionsgruppe Schulze (velitel Generalmajor Schulze).

Dne 5. května v 10:00 zahájily americké jednotky všeobecný útok ve směru na Plzeň a téměř bez odporu postoupily o cca 24 km. Při tomto útoku obsadil 303. Infantry Regiment obec Drmoul a 386. Infantry Regiment obsadil obce Málkovice, Damnov, Bor, Holostřevy, Benešovice a Stříbro (zde do boje zasáhly části německé 2. Panzer Division). Záložní 387. Infantry Regiment byl ten den v okolí města Weiden naložen na nákladní automobily a převezen do obce Nové Sedliště.

Dne 6. května dopoledne americké jednotky obnovily postup na Plzeň. Na levém křídle obsadil 303. Infantry Regiment Mariánské Lázně, na pravém křídle obsadil 386. Infantry Regiment obce Kozolupy, Město Touškov, Černiny a Vejprnice. Druhosledový 387. Infantry Regiment prošel sestavou 386. Infantry Regiment a obsadil obce Zádub, Konstantinovy Lázně a Nečtiny.

Dne 7. května v 8:15 je další americký postup na rozkaz velitele 3th Army zastaven a tím ozbrojené akce prakticky skončily. Do amerického zajetí ten den přešly části 2. Panzer Division u obce Teplá a velitelství XIII. Armee Korps v obci Pernarec.


Komentáře

 • Ww2 [18. 12. 2018 Lubos]
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.