Španělská modrá divize

Dotaz: Španělská modrá divize
Tazatel: dusan makovsky | Datum: 7. 1. 2010

Dobrý den, chtěl by se zeptat na fotografii (kterou bohužel teď nemůžu nikde najít), na které je voják v uniformě wehrmachtu, avšak se španělskou vlaječkou na helmě a s červenožlutočervenou šerpou přes prsa. Používala za druhé světové války španělská armáda stejnokroje německého vzoru nebo v řadách wehrmachtu sloužili španělští dobrovolníci?

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 13. 1. 2010
Jde o španělské dobrovolníky z tzv. modré divize (fotografie třeba zde). Frankistické Španělsko bylo sice oficiálně „stát stojící mimo válku“, v souladu se svou ideologií ale poskytlo dobrovolníky pro boj na východní frontě proti „bezbožnému bolševismu“. Dobrovolníci se začali shromažďovat krátce po německém útoku koncem června 1941, v červenci a srpnu byli cvičeni v Německu, kde z nich byla zformována 250. pěší divize (250. Infanterie Division) německé armády s celkem 17924 muži. Podle modrých falangistických košil dobrovolníků se jí přezdívalo modrá divize (Division Azúl). V září byla divize přepravena na východní frontu, do boje byla poprvé nasazena na leningradské frontě v říjnu 1941.

Na východní frontě „modrá divize“ zůstala až do října 1943, kdy byla stažena, Španělsko se tehdy pod vlivem vývoje válečné situace začalo od Německa více odpoutávat. Asi 1500 španělských vojáků na frontě zůstalo v tzv. španělském legionu (Legion Española de Voluntarios - L.E.V.), legion byl z východní fronty stažen až v březnu 1944. Malý počet Španělů poté ještě sloužil až do konce války v rámci SS ve dvou dobrovolnických rotách (SS Freiwilligen Kompanie 101 a 102). Kromě pozemních jednotek byli na východní frontě také španělští letci v rámci 15. letky Jagdgeschwader 27 (15./JG 27).

Celkem východní frontou prošlo více než 45 tisíc Španělů, z nichž asi 4500 padlo.

Blíže viz:
  • D. Littlejohn, Foreign Legions of the Third Reich, Vol. 2, San Jose 1981
  • F. Hrbata, Španělská Modrá divize, in: Historický obzor č. IX.-X./2001
  • M. Tejchman, Ve službách Třetí říše, Praha 1999
  • axishistory.com, feldgrau.net