Služební dýka SA

Dotaz: Služební dýka SA
Tazatel: Hepios | Datum: 30. 1. 2011

Dobrý den, rád bych se dozvěděl více o tomto noži. Děkuji.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 2. 2. 2011

Zobrazená dýka je standardním provedením služební dýky SA (SA-Dienstdolch), která měla nápis Alles für Deutschland - „Vše pro Německo“ a vyráběla se v různých modelech a provedeních od roku 1934 do roku 1945. Tento exemplář je nejspíše model 1938. Není v úplném stavu, chybí intarzované symboly, mj. také nacistická orlice s hákovým křížem. Řetízek závěsu rovněž není původní, ten vypadal zcela jinak. Tento exemplář je v dost zbědovaném stavu - silně povrchově poškozený na příčce jilce i jinde, pokud se dá z jedné fotografie usoudit a tedy není příliš cenný.

Podobné byly dýky SS a dalších organizací hitlerovského Německa, ale lišily se kupříkladu nápisem na čepeli, barvou dřeva rukojeti, malým intarzovaným medailonkem na konci jilce a dalšími detaily. Dýka SA má světlejší hnědou barvu dřeva na rukojeti (Kastanienbraun), která měla symbolizovat hnědou barvu typickou pro uniformy SA (tzv. braune Bataillone - hnědé prapory) jako třeba hnědé košile uniforem SA. Velice podobná dýka NSKK má sice stejný nápis, ale jiný medailonek a jiný odstín hnědé barvy na rukojeti (Dunkelbraun) nebo dokonce černohnědou podle druhu použitého dřeva; také měla většinou barvu pochvy černou, i když to nebylo bez výjimek. V roce 1936 bylo nařízeno přelakování pochev u SA právě na tuto barvu a i jejich závěsník byl černý. V době války se pak na podobné detaily zřejmě příliš nedbalo, nehledě na fakt, že pochvy těchto dýk byly vzájemně zaměnitelné, neboť čepele byly stejně tvarované a měly stejnou délku. Přesto pochvy dýk SS byly poněkud jiné, což vedlo k situaci, že dřívější provedení dýk jiných organizací byla z těchto nepůvodních pochev tasena a do nich zasouvána jen obtížně.

Dýka SA (i ostatní podobné u jiných nacistických organizací) byla vyráběna i ve zvláštních, honosných provedeních. Ta byla určena význačným hodnostářům a téměř vždy měla tato provedení také osobní věnování.

Tyto poboční zbraně vyráběla mj. také známá nožířská firma Eickhorn ze Solingenu nebo zbrojířská firma Sauer und Sohn. Obě provedení služební dýky SA naleznete například na adrese www.militaria.cl/11_20_dolche_dagger.html • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.