Schwabenland v Antarktidě 1939

Dotaz: Schwabenland v Antarktidě 1939
Tazatel: Richard Holaň | Datum: 4. 2. 2011

Dobrý den,existují vubec nějaké seriozní informace o německém uzemí v Antarktidě zvané Neuschwabenland?

Autor: Tomáš Adam | Datum: 24. 2. 2011

Dobrý den,

území Neuschwabenland nese jméno podle lodi Schwabenland účastnící se výzkumné expedice a jedná se o území při pobřeží Antarktidy mezi cca 12°z.d a 18°v.d.. Později bylo přiznáno Norsku a tvoří součást dnešní "Země královny Maud". Důvodem přísně utajované expedice bylo zmapování výše uvedeného území a přilehlých vod pro rostoucí flotilu německých velrybářských lodí a případné nalezení vhodné základny pro tuto flotilu, plus samozřejmě biologický, oceánografický, meteorologický výzkum a výzkum magnetismu Země. Měla následovat velká pozemní expedice, k níž už nedošlo (důvod je zřejmý).

Dne 17. prosince 1938 v německém přístavu Travemünde zvedla kotvy loď Schwabenland. Ve 30. letech byla plovoucím stanovištěm Lufthansy pro mezipřistání poštovních hydroplánů na linkách v Atlantiku a pro expedici byla velmi vhodná právě proto, že nesla katapult a další zařízení potřebné k provozu hydroplánů - dvou létajících člunů Dornier Wal (Do J IIf Bos). Tyto letouny už od půle 20. let prokazovaly mimořádnou spolehlivost při provozu v nejextrémnějších podmínkách (viz například legendární Waly N-24 a N-25 výpravy R. Amundsena do Arktidy). A je velmi zajímavé, že pro tuto expedici byly použity Waly vyvinuté počátkem 20. let a nikoli jejich modernější následovníci Do 18. Expedice se účastnilo celkem 74 mužů pod vedením kapitána Ritschera.

Od poloviny ledna do 4. února 1939, kdy Schwabenland odplul z Antarktidy na zpáteční cestu, nalétaly Waly D-AGAT (pojmenovaný Boreas, jeho kapitánem byl R. Mayr) a D-ALOX (Passat, kapitán G. Schirmacher) přes 10 000 km a jejich posádky pořídily na 11 600 záběrů dosud nezmapovaných polárních oblastí (většina fotografií byla během válečných událostí zničena). Poněkud zvláštní se může jevit účast "leteckého kreslíře", který pořizoval za letu náčrty prozkoumávaných oblastí.

Zajímavé odkazy (německé) týkající se expedice, jejích výsledků a osudů její lodi:

Velmi podstatnou část odpovědi tvoří informace kolegy Guana, kterému tímto děkuji. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.