Rote Wehr a OSOŽ

Dotaz: Rote Wehr a OSOŽ
Tazatel: Neználek | Datum: 17. 3. 2006

Dobrý den Potřeboval bych se dozvědět 1) Co byla Rote Wehr a jakou měla uniformu 2) Měla Rote Wehr a stráž železnic svoji uniformu, když byla zařazena do stráže obrany státu nebo měla armádní stejnokroj? Děkuji

Autor: mbbb | Datum: 17. 3. 2006
Dobrý den,

jedná se o zajímavou otázku o poměrně málo známých věcech.

ad 1) Rote Wehr - jednalo se o pořádkovou složku DSAP (Němečtí sociální demokraté). Rote Wehr bylo ale hovorové označení, oficiální název byl Republikanische Wehr. RW měla svůj stejnokroj, bohužel nejsem schopen říci jaký, třeba to zde někdo doplní.

Poznamenejme ještě, že jako Rote Wehr označovali henleinovci SOSáky (viz třeba oběžník ZČV z 25.7.38, kdy byla všechna četnická oddělení upozorněna, že příslušníci SdP pořizují jmenné seznamy všech, kteří slouží v SOS a že SOS je právě označována jako Rote Wehr).


ad 2) RW ani Ozbrojená stráž ochrany železnice (jak zní správný název)  neměli vojenskou uniformu. O RW jsem psal v bodě 1, OSOŽ měli  stejnokroj železniční s rukávovou páskou na levé ruce - foto viz třeba kniha Mojmíra Krejčiříka "Železniční móda", nebo také kniha "Dějiny policie a četnictva II". V roce 1937 byl místo rukávové pásky zaveden  látkový štítek červené barvy s nápisem OSOŽ a služebním číslem. Štítek se našíval na levý rukáv.
Pro úplnost ještě poznamenejme, že v létě 1937 upravilo ministerstvo národní obrany železniční strážní službu podle vojenského předpisu Ž-II-3 tak, že za vnitřních nepokojů, za politického napětí a za mobilizace do třetího mobilizačního dne měli být k železniční strážní službě přibráni na pomoc presenčně sloužícímu vojsku členové tělocvičných a jiných spolků (Sokol, Orel, DTJ, ČsOL, Nezávislá jednota legionářů, Svaz národních gard, Československá obec střelecká, Národní svaz střelecký a Selské jízdy). Příslušníci spolků, určení k železniční strážní službě, měli nastoupit v civilním obleku, jako služební odznak sloužila červená páska s černým oboustranně okřídleným kolem, která se nosila na levém záloktí. Vyzbrojeni měli být buď vlastními loveckými puškami, či pistolemi, armáda ale byla připravena poskytnout určitý počet pušek a pistolí ze svých skladů.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.