Partyzánské hnutí v okolí Mnichova Hradiště

Partyzánské hnutí v okolí Mnichova Hradiště
Dotaz: Tomáš Jachek - 29. 8. 2008

Dobrý den, zajímalo by mě, kde se dají získat informace ohledně partyzánského hnutí v oblasti okolí Mnichova Hradiště. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

přestože před rokem 1989 bylo partyzánské hnutí všemožně propagováno, objektivních informací je dodnes obecně poskrovnu.

V noci z 15. na 16. března 1945 byl u Hrubého Lesnova na sever od Mnichova Hradiště (cca do území dřívějšího vojenského prostoru) vysazen devítičlenný sovětský výsadek pod velením majora "Volka" R.A. Chranovského (týž noc seskočila další čtyčlenná zpravodajská skupina u Bezdězu). Úkoly výsadku byly s největší pravděpodobností zpravodajského charakteru. Partyzáni navázali úzké styky s obyvatelstvem Hrubého Lesnova a okolních obcí (zejména místní čeští četníci skupinu všemožně podporovali), skupina se postupně rozrostla i díky dalším shozům zbraní a materiálu a nakonec se rozdělila na dvě části. Jedna zůstala v prostoru obce Stražiště a druhá působila v okolí vrchu Mužský. K otevřeným střetům s nacisty došlo zřejmě až v květnu 1945, když oddíl aktivně zasáhl proti ustupujícím Němcům. Z původní skupiny v této době padl v okolí Kláštera-Hradiště sovětský partyzán Feďa Solovjev.

Nejsem si bohužel jist, zda na vrub tohoto oddílu připsat také tragický střet s nacisty na křižovatce silnic nad Horním Bousovem (cca 15 km od Mnichova Hradiště směrem na Jičín, křižovatce se přezdívá Pyrám).

Vzhledem k tomu, že po padlém F. Solovjevovi byla v Mnichově Hradišti dlouhá léta pojmenována pionýrská skupina (a v její tehdejší "síni tradic" v budově Základní školy na Vrchlického návrší se nacházela řada fotografií a předmětů souvisejících s oním partyzánským oddílem) a že se rovněž řadu let v Mnichově Hradišti pořádal na jaře nesmírně populární branný závod "Po partyzánské stezce" bych očekával, že řada údajů o tamním partyzánském oddílu bude dostupná v regionální literatuře, místním muzeu (sídlí na zámku v Mnichově Hradišti) či případně v muzeu a archívu okresním se sídlem v Mladé Boleslavi.

Ke konci války operovala v okolí Hlavice (opět nedaleko Mnichova Hradiště) ještě zpravodajská skupina vedená poručíkem R.A. Antipovem, která jinak na našem území operovala již od února.

Jinak domácí odboj v Mnichově Hradišti a okolí byl pochopitelně mnohem rozsáhlejší a řada vlastenců za svoji angažovanost zaplatila životem.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 26. 12. 2008

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.