Osvobození Tobruku v roce 1942

Dotaz: Osvobození Tobruku v roce 1942
Tazatel: marty | Datum: 18. 7. 2007

Prosím vás, které jednotky osvobodily v listopadu 1942 Tobrúk? Po dlouhém hledání jsem přišel na to, že 7. obrněná divize to asi nebyla... Tak které?

Autor: ja_62 | Datum: 26. 7. 2007

Dobrý den, 

jelikož v druhé bitvě u El Alameinu (23. října až 4. listopadu 1942) utrpěla Německo-italská tanková armáda polního maršála Erwina Rommela zdrcující porážku, což spolu s ohrožením jeho týlu objevivším se po spojeneckém vylodění v Akžírsku a Maroku, operaci "Torch", způsobilo že hájení přístavu a pevnosti Tobruk naprosto nepřipadalo v úvahu, a vojska Osy, přesněji řečeno ta z nich, která si ještě stále zachovala schopnost mobility, se dala (po provedení rozsáhlých demolic přístavních zařízení, které ovšem nezabránily částečnému zprovoznění jednotkami 8. armády již čtvrtý den po obsazení přístavu) na ústup který jediný skýtal naději na zachování jejich další existence. 

Tak se stalo, že jednotky britské 7. obrněné divise, pronásledující německé a italské jednotky, vstoupily do již prakticky nehájeného přístavu, kde narazily pouze  na sporadický odpor opožděných skupinek nepřátel. Jako první tak učinily 1. a 5. četa švadrony "B" britského 11. husarského pluku (11th Hussars (Prince Albert's Own)), divisní průzkumné jednotky vybavené obrněnými vozy Humber, z nichž 5. četa překonala 13. listopadu 1942 okolo osmé hodiny ranní drátěný zátaras a minové pole na jihovýchodním okraji pevnostního perimetru, zatímco 1. četa pokračovala podél jižního okraje překážek směrem k západní části pevnosti, aby odřízla ústupovou cestu zbytkům německých vojsk v ní, přičemž pokračovala až k výpadovce cesty Tobruk - El Adem, kde vyčkala příchodu ženistů a jednotek 131.pěší brigády, po němž se stáhla ke stanovišti velitelství švadrony, ke kterému se ve čtyři hodiny odpoledne připojila i 5. četa. Další potlačování zbytků odporu, zajištění pořádku ve městě a odstraňování nástrah a min se stalo záležitostí ženistů jakož i pěšáků  131. brigády britské 44. pěší divise. 

  • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.