Osudy Macaa za 2. světové války

Dotaz: Osudy Macaa za 2. světové války
Tazatel: Jiří Baštář | Datum: 26. 6. 2011

Jaký byl osud Macaa jako portugalské kolonie v době války, když Portugalsko se II. světové války nezúčastnilo?

Autor: Jiří Kříž | Datum: 5. 7. 2011
Portugalská kolonie Macao (Macau) byla posledním a jediným neutrálním přístavem v jižní Číně po japonské okupaci Hongkongu a Kantonu. Japonské okupační úřady na území Číny neutralitu Macaa do jisté chvíle respektovaly na rozdíl od jiné portugalské kolonie - Portugalského Timoru. Ten měl značně odlišné osudy.

V prosinci 1941 byl ostrov nejprve obsazen holandskými a australskými vojsky postupujícími z holandské části Timoru, která měla zabránit očekávané japonské invazi na ostrov a jejich velitelé si zjevně s portugalskou neutralitou příliš hlavu nelámali. Ostatně mezi portugalskými kolonisty i velkou částí domorodého obyvatelstva měli značnou podporu, což se ukázalo už 20. února 1942 po bleskovém obsazení holandské i portugalské části ostrova Japonci. Obklíčení vojáci vedli z džungle téměř rok partyzánskou válku proti japonským okupačním jednotkám a byli částečně zásobováni z australského území pomocí utajených plaveb malých rybářských člunů. Pro neustálé bojové vypětí, nedostatek lékařské péče a z toho vyplývající čím dál nižší bojeschopnost byli všichni tito vojáci do 10. února 1943 postupně staženi loďmi do australského Darwinu. V průběhu jednoročních sabotážních akcí a výpadů proti japonským posádkám byli vydatně podporováni místními partyzány z domorodého obyvatelstva a také portugalskou milicí vytvořenou z bílých kolonistů. Japonci se na obojím obyvatelstvu krutě mstili a odhaduje se, že za aktivní odpor zaplatilo životem více než 50 000 hlavně domorodých obyvatel ostrova. Japonci naproti tomu ztratili téměř 1 000 mrtvých a měli mnoho zraněných.

Macao využívalo svého statutu neutrálního přístavu až do osudného dne 29. srpna 1943, kdy 18 Japonců v civilních šatech se zbraněmi přepadlo britský parník S/S Sian, na jehož palubě pak Japonci zabili 20 portugalských policistů, kteří tam měli strážní službu a zajali stovku uprchlíků z různých zemí, které pak odvedli neznámo kam.
Po této události požadovaly japonské úřady od Portugalců, aby přijaly do svých služeb japonské poradce, kteří by ve skutečnosti ovládali všechen život v kolonii. Jako druhou alternativu vyhrožovali přímou okupací kolonie japonskou armádou. Portugalcům v Macau nezbylo nic jiného, než se stát de facto japonským protektorátem, kde pravidla chodu denního života včetně obchodu určovali Japonci. Tato situace trvala až do japonské kapitulace v srpnu 1945 stejně jako v Portugalském Timoru. Ale Japonci na Timoru předali vládu do rukou předchozích pánů kolonie až delší dobu po srpnu 1945. Úplná repatriace okupantů a jejich nahrazování novými orgány moci nebyly na tomto území zjevně spojeneckou prioritou.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.