Ostrovní základny

Dotaz: Ostrovní základny
Tazatel: Agin | Datum: 19. 3. 2006

Dobrý den, potřebovala bych zjistit něco o ostrovech, které slouží jako vojenské základny. Co jsem zjistila, že většina pochází již z druhé světové války. Můj dotaz tedy zní: kdy a jak k nim přišlo třeba USA nebo Rusko. Děkuji A.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 24. 3. 2006

Dotaz je poněkud nejasný, zda má jít o nějaké konkrétní základny či ostrovy.

Zhruba můžeme říci, že část takových ostrovních základen pochází již z koloniálních dob. Typickým příkladem jsou základny Velké Británie rozeseté stále ještě téměř po celém světě (Ascencion a pod) či Francie (ve fr. Polynésii).

Další podobné ostrovy a základny "změnily majitele" v průběhu doby. Jako příklad nám může posloužit bývalé koloniální panství německého císařství - Šalamounovy ostrovy, které po první světové válce připadly Austrálii a další, které připadly Japonsku. Jiným příkladem mohou být Falklandy - historicky náležely dlouhou dobu Británii, než si na ně začala činit nárok Argentina. Na začátku 80. let se pak o ně dokonce vedla mezi Argentinou a Velkou Británií válka.

Zajímavá může být historie amerických základen. Část jich USA například získaly v Karibiku "na 99 let" od Velké Británie na počátku 40. let výměnou za 50 postarších torpédoborců. Další základny v Pacifiku - typickým příkladem může být Kwajalein (Marshallovy ostrovy) byly obsazeny během let 1943-45 a v držení USA zůstaly dosud.

Co se Ruska týče, pokud je mi známo, má vojenské posádky pouze na ostrovech ve svých teritoriálních vodách. Rusko nemělo nikdy obdobné kolonie jako Británie, Francie, Španělsko, Holandsko nebo Portugalsko a SSSR nevedl válku na moři tak, aby takové nové základny mohl získat. K SSSR byla připojena mnohá území na západ od původních hranic a pochopitelně na těchto územích vybudoval svá vojenská zařízení. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.