Operace Bagration a operace Overlord

Dotaz: Operace Bagration a operace Overlord
Tazatel: Filip A. | Datum: 12. 6. 2015

Byla pro porážku Německa významnější operace Overlord (vylodění v Normandii) nebo sovětská operace Bagration?

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 1. 11. 2015
Na tuto otázku nelze zjednodušeně odpovědět, jde o operace zcela jiného typu. Nelze pouze mechanicky porovnávat počty nasazených vojsk nebo ztráty nepřítele při operaci.

Běloruská strategická útočná operace „Bagration“ pojmenovaná po ruském generálovi Pjotru Ivanoviči Bagrationovi z doby napoleonských válek byla největší sovětskou útočnou operací na východní frontě a jednou z vůbec největších v historii. Skončila úspěchem a významně zkrátila válku, i když za cenu vysokých vlastních ztrát. Rychlost postupu sovětských vojsk byla srovnatelná s rychlostí postupu německé armády v prvních týdnech po útoku na SSSR, dá se hovořit o „sovětském blitzkriegu“. Při operaci zahájené v den třetího výročí německého útoku bylo osvobozeno celé Bělorusko a část litevského a polského území. Na frontě o délce přes 1000 km během osmi týdnů Rudá armáda postoupila až o 600 km na západ.

Němci přišli o více než 400 tisíc padlých, zajatých a zraněných, tyto ztráty již nebyli schopni nahradit. Byla fakticky zničena německá skupina armád Střed - zničeno 28 z 38 divizí. Rozsah německé katastrofy dokumentuje fakt, že během operace bylo zajato 22 německých generálů (velitelů sborů a divizí) a dalších 9 padlo nebo spáchalo sebevraždu. Zajatí generálové byli spolu s 57 tisíci dalšími zajatci 17. července 1944 předvedeni obyvatelstvu v Moskvě. Pochod zajatců trval 90 minut, ulice poté od „hitlerovské špíny“ očistily kropící vozy:



Operace Overlord byla největší vyloďovací operací v historii, nasazeno bylo více než 6000 lodí. Vyžadovala obrovské přípravy, plánování a koordinaci všech druhů vojsk několika zemí. Během dvou měsíců po Dni D bylo na evropský kontinent vysazeno přes 2 miliony spojeneckých vojáků, hned první den přes 130 tisíc. Výsledkem operace bylo definitivní otevření druhé fronty v Evropě (frontu v Itálii Stalin za skutečnou „druhou“ frontu nepokládal). Znamenalo to strategický přelom ve válce, otevřela se cesta k osvobození Francie a Beneluxu a k německým západním hranicím.

Sám J. V. Stalin operaci Overlord v deníku Pravda 14. června 1944 hodnotil následovně:
Hodnotí-li se výsledky sedmidenních bojů osvobozeneckých vojsk spojenců při vtržení do severní Francie, možno bez váhání říci, že široké překročení La Manche a hromadné vysazení spojeneckých desantních vojsk na severu Francie se úplně zdařilo. Je to nesporně skvělý úspěch našich spojenců.

Nutno přiznat, že dějiny válek neznají jinou podobnou akci pokud jde o šíři záměru, ohromný rozsah a mistrovské provedení.

Jak je známo, „nepřemožitelný“ Napoleon svého času hanebně zkrachoval se svým plánem překročit La Manche a zmocnit se Britských ostrovů. Hysterik Hitler, který se dva roky chvástal, že překročí La-Manche, se neodvážil ani učinit pokus o provedení své hrozby. Teprve britským a americkým vojskům se podařilo se ctí uskutečnit grandiozní plán překročení La Manche a hromadného vysazení desantních vojsk.

Dějiny zaznamenají tento čin jako největší úspěch.


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.