Odznak říšské pracovní soutěže

Dotaz: Odznak říšské pracovní soutěže
Tazatel: P.Kolář | Datum: 6. 7. 2008

Dobrý den, prosím o určení a informace o tomto odznaku, viz foto. Děkuji.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 10. 7. 2008

Jde o odznak říšské soutěže pracovních dovedností (Reichsberufswettkampf) pořádáné každoročně v letech 1934-1939 Německou pracovní frontou (Deutsche Arbeitsfront - DAF) ve spolupráci s Hitlerjugend (HJ). Soutěže se mohli účastnit všichni mladí lidé (muži i ženy) do věku 21 let a soutěžilo se ve všech pracovních dovednostech jednotlivých povolání (od lesnictví až po domácí práce). V prvním ročníku v roce 1934 soutěžilo asi 500 tisíc lidí, v posledním předválečném v roce 1939 již 3,5 milionu.

Soutěž probíhala v několika úrovních: vítězové krajských kol (Kreissieger) spolu soutěžili v dalším kole v rámci župy (Gau) a župní vítězové (Gausieger) pak soutěžili o titul říšského vítěze (Reichssieger). Říšští vítězové se pak mohli těšit na slavnostní přijetí u Hitlera.

Dne 20. dubna 1938 byly pro vítěze jednotlivých úrovní zřízeny zvláštní odznaky (Siegerabzeichen im Reichsberufswettkampf), na obrázku vidíme bronzový odznak pro krajského vítěze. Župní vítězové dostávali odznak stříbrný (k vidění zde) a říšští vítězové odznak zlatý (k vidění zde). Na odznaku je letopočet konání soutěže a říšská orlice držící ozubené kolo (znak DAF), na kterém je umístěn znak Hitlerjugend. Poprvé byly odznaky udělovány na 1. máje 1938.

Při soutěžním finále posledního ročníku v dubnu 1939 v Kolíně nad Rýnem říšský vůdce mládeže (Reichsjugendführer) Baldur von Schirach a vedoucí DAF Robert Ley osobně ocenili zlatými odznaky 508 říšských vítězů (titul Gausieger získalo v tomto ročníku 6600 lidí a Kreissieger 40000).

Po vypuknutí války byla soutěž pozastavena a znovu byla z propagandistických důvodů uspořádána až v roce 1944 (Kriegsreichsberufswettkampf), kdy byli ovšem připuštěni i starší soutěžící (většina mladých byla totiž v té době ve vojenských službách). Pro ročník 1944 byly vyrobeny i nekvalitní zinkové odznaky - k vidění zde.