Odznak Nationalsozialistische Altherrenbund der Deutschen Studenten

Dotaz: Odznak Nationalsozialistische Altherrenbund der Deutschen Studenten
Tazatel: Petr Kolář | Datum: 5. 3. 2009

Dobrý večer. Prosím o určení a pár slov k tomu to odznaku (viz foto). Děkuji.

Autor: ja_62 | Datum: 21. 4. 2009

Dobrý den, jedná se o odznak příslušníka Nationalsozialistische Altherrenbund der Deutschen Studenten (přibližně přeloženo: Spolku bývalých příslušníků německého nacionálně socialistického studenstva). Jednalo se tedy formálně o spolek bývalých členů německého Spolku nacionálně socialistických studentů (Nationalsozialistischer Deutscher Studentenbund), kteří si i po absolvování školy zachovali kontakt na dřívější prostředí, a spolek, jehož byli v době studií členy, který i v pozdější době jistým způsobem podporovali, například i finančně.

Tato instituce, vzniklá roku 1931 pod názvem NS-Studentenkampfhilfe (lze přeložit přibližně jako Organisace pro podporu nacionálně socialistických studentů), do jisté míry kopírovala obdobné uspořádání obvyklé u dříve existujících německých studentských korporací, zejména Burschenschaftů.

Po sloučení ostatních, dosud nezávislých studentských spolků a organisací, se Spolkem nacionálně socialistických studentů, poté co nacisté uchopili moc, byly i spolky jejích bývalých členů sloučeny s touto nacionálně socialistickou organisací, v roce 1938 přejmenovanou na Nationalsozialistische Altherrenbund der Deutschen Studenten, na kterou byl převeden i majetek těchto dosavadních absolventských spolků.

Alte herren - doslova staří páni - bylo tradičním označením příslušníků těchto spolků bývalých příslušníků studentských korporací, které se někdy objevovalo i v názvu jejich spolků. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.