Odznak Hitlerjugend

Dotaz: Odznak Hitlerjugend
Tazatel: Petr Kolář | Datum: 29. 1. 2008

Kopnul jsem odznak, myslím že to je odznak Hitlerjugend, kruh uprostřed hák kříž kolem dokola nápis (bohužel nečitelný) protínájící šipka.Zajimalo by mě více podrobností o tomto odznaku.(udělení, založení, materiál atd). Děkuji P.Kolář

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 7. 2. 2008
Jde o výkonnostní odznak Hitlerjugend (HJ Leistungsabzeichen), který zavedl vůdce HJ Reichsjugendführer Baldur von Schirach v červnu 1934. Na odznaku je nápis „Für Leistungen in der H.J.“ (Za výkony v Hitlerjugend) a protíná ho šipka - runa Tyr, která byla symbolem vůdcovství.

Odznak existoval v několika variantách (železná (černá), bronzová, stříbrná, zlatá), které se udělovaly podle věku a dosažených úspěchů (v 15, 16 a 17 letech). Bronzové provedení je možné vidět zde a zlaté ve dvou velikostech zde. Odznak se uděloval za splněné úkoly a úspěchy v oblasti sportu a v různých branných cvičeních (střelba, orientace podle mapy, pochody, maskování atd.). Ve 30. letech byly testovány i politické znalosti. Nošen měl být vpravo na prsou, ale nosil se často i vlevo (foto zde - třetí shora). Kromě odznaku nositel dostal i nášivku na stejnokroj. Do konce roku 1943 mělo být uděleno asi 350 tisíc těchto odznaků.

Pro nejmladší děti ve věku 10-14 let, které byly v rámci Hitlerjugend organizovány v Deutsches Jungvolk, existoval podobný odznak s runou Sig a nápisem „Für Leistungen im D.J.“.