Odznak Bund Deutscher Osten

Dotaz: Odznak Bund Deutscher Osten
Tazatel: FWN | Datum: 5. 10. 2012

Dobrý den, můžete mi prosím pomoci s identifikací odznáčku, který vlastní jeden můj známý? Vůbec se mi nepodařilo zjistit, co ten odznáček znamená, ani při jaké příležitosti byl vyroben. Jediné, co jsem našel, je firma, která ho vyrobila. Mělo by se jednat o firmu Ferdinand Hoffstätter, Bonn. Předem děkuji za odpověď

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 7. 10. 2012
Jde o odznak člena Bund Deutscher Osten (Svaz Němců východu či Svaz německého východu). Štít s křížem a svastikou byl znakem této organizace založené 27. května 1933. Svaz vznikl sloučením několika menších organizací sdružujících Němce z různých východních oblastí (východní Prusko, Poznaňsko apod.). Měl podporovat germanizaci, šíření německého osídlení na východě a revizi versailleského uspořádání zejména proti Polsku. V čele BDO stál nejprve krátce Franz Lüdtke, v letech 1933-37 prof. Theodor Oberländer a poté SS-Standartenführer Hermann Behrends.

Viz také členský průkaz: foto 1, foto 2, foto 3

Firma Ferdinand Hoffstätter z Bonnu patřila k licencovaným výrobcům vyznamenání a odznaků ve Třetí říši, s přiděleným dodavatelským číslem L/19.