Odvolání generala Petrova

Dotaz: Odvolání generala Petrova
Tazatel: Jarda | Datum: 17. 11. 2006

Jaký byl hlavní důvod odstranění gen.maj. I.J.Petrova z funkce velitele 4.UF (březen 1945) a náhrazení gen.maj. Jeremenkem? Byly to důvody- -společné spory s Gen.pluk. Mechliem, či další spory? Situace tehdejší doby byla tak nepřehledná,že by ji jen osobní problémy mohly rozdvojit.

Autor: Honza M. | Datum: 24. 11. 2006
Domnívám se, že důvodem byla především neschopnost dosáhnout stanovených úkolů, tj. dobýt ostravskou oblast a spojit se s 2.UF v prostoru východní Moravy v určeném termínu.
Sovětské velení 17.3.1945 vytklo Petrovovi a Mechlisovi vážné nedostatky při vedení ostravské operace - nicméně, zproštěn funkce byli jen Petrov a náčelník štábu 4.UF, F.K. Korženěvič. 26.3.1945 se stal novým velitelem frontu A.I. Jeremenko. (kol. aut.: Osvobození Československa Rudou armádou 1944/45, sv. 2., Praha 1965.)

Jeho tehdejší podřízený, gen. A.A. Grečko (Přes Karpaty, Praha 1974) se ho sice v pamětech zastává, že s množstvím lidí a techniky, které měl k dispozici, dělal co mohl, ale faktem je, že daný úkol nesplnil - a nebylo to poprvé (fatální spoždění v karpato-dukelské operaci, potíže u Liptovského Mikuláše). Samozřejmě všechno nebyla jen jeho vina, ale co je moc, to je moc. Spíš si myslím, že měl štěstí, že v době, kdy bylo vítězství SSSR na dosah ruky se už neúspěšní generálové nestříleli a Petrov byl jen "uklizen" do štábu 1.UF, což nebyl tak špatný post.

Osobní neshody s komisařem Mechlisem nepředpokládám - podle svědectví členů čs. vládní delegace v době jejího pobytu na Podkarpatské Rusi byl Petrov zcela pod Mechlisovým vlivem.
(Ducháček, Ivo: Jak Rudá armáda mapovala střední Evropu: Těšínsko a Podkarpatorusko, Dokumenty z tajného archivu čs.ministerstva zahraničních věcí, Svědectví, 1981)


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.