Obraz stalingradského generála

Dotaz: Obraz stalingradského generála
Tazatel: Jezuss | Datum: 19. 9. 2007

Dobrý den, úvodem chci vyjádřit obdiv k fundovaným a podrobným odpovědím na dotazy. A teď dotaz: Pamatuji si matně na jeden propagandistický obraz od Stalingradu. Je na něm generál WH jak stojí uprostřed vojáků na jakémsi zátarasu a se zachmuřenou tváři s ostře řezanými rysy odráží svou MP 40 hordy bolševických nestvůr - prostě takový ten narodně-socialistický realismus.;-) Dobový popisek začínal tuším "generál vedle granátníka..." Má tento generál nějaký reálný vzor, nebo je to propaganda k posílení obrazu německého vojáka? Děkuji.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 25. 9. 2007
Máte zřejmě na mysli tento obraz:
Jde o kresbu Theo Matejky z časopisu Die Wehrmacht, která má zobrazovat „heroický boj generála bok po boku s granátníky do posledního náboje“. O jakého generála konkrétně jde, popisek obrázku neuvádí. Je ale možné, že má jít o jednoho z generálů, které zobrazuje podobný obraz Hanse Lisky v časopisu Signal. Zde má jít o poslední boj generálů Hartmanna, Pfeffera, Stempela a plukovníka Cromeho ve Stalingradu 26. ledna 1943 (viz také info zde):

Podobných vyobrazení „heroického boje“ německých vojáků ve Stalingradu, přirovnávaného k hrdinnému boji u Thermopyl, vycházelo v té době v německých tiskovinách mnoho.

Další podobnou válečnou tvorbu Hanse Lisky a dalších najdete např. zde.