Německé límcové patky Litzen

Dotaz: Německé límcové patky Litzen
Tazatel: frank | Datum: 14. 5. 2007

Dobrý den, měl bych dotaz na symboliku límcových znaků které nosili němečtí vojáci na obou cípech límce. Jedná se o takové ty dvojpruhy s patkami. Za odpověď děkuji.

Autor: Glynwed | Datum: 22. 5. 2007
Tyto límcové znaky (Kragenpatte nebo také označované jako Litzen či Doppellitzen) byly použity již na uniformách německého Reichswehru z roku 1920 a částečně navazovaly na označení vojáků gardy a důstojníků pruské armády, i když v poněkud zmenšené podobě. S nástupem nacismu a vytvořením Wehrmachtu byly tyto uniformy přejaty jen s malými změnami (od roku 1936 měly uniformy vyroben límec z tmavě zelené látky) přičemž tvar límcových výložek se prakticky nezměnil a užíval se až do konce války. Časem se pouze měnil způsob jejich přichycení na límec, materiál který byl pro výrobu výložek použit a postupem času se u vojínů a poddůstojníků z ekonomických důvodů rezignovalo na barevné odlišení jednotlivých druhů vojsk (Waffenfarbe) na těchto výložkách. Žádnou zvláštní symboliku vztahující se k nacistické ideologii tedy tyto výložky neměly.

Autor: ja_62 | Datum: 25. 5. 2007

Pouze bych k výše uvedené Glynwedově odpovědi doplnil, že v období před první světovou válkou a během ní, se „Litzen“ vyskytovaly mimo pruské gardy pouze u důstojníků několika vybraných pluků pruské armády (v několika tvarově, barevně a velikostně odlišných provedeních), příslušníků několika pluků jiných armád Německé říše — např. bavorské a saské — jakož i důstojníků Schutztruppe (Obranných jednotek) sloužících k ochraně tehdejších německých kolonií a podřízených Koloniálnímu úřadu, a příslušníků všech hodností u námořní pěchoty (Seebataillone), podřízené německému Císařskému námořnictvu (Kaiserliche Marine).

Pokud jde o symboliku, v zásadě, jak píše Glynwed, šlo o pouhý ozdobný prvek, který měl upomínat složitě zdobené límce pruských a německých vojenských uniforem dřívějších období a případně evokovat spojitost mezi jednotkami Reichswehru a dřívějšími elitními nebo výjimečnými pluky německých ozbrojených sil. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.