Německé jednotky v Německém Brodu 1945

Dotaz: Německé jednotky v Německém Brodu 1945
Tazatel: Vomela Lukáš | Datum: 2. 1. 2007

Dobrý den zajímalo by mě jaké jednotky wehrmachtu a ss byly v posledních dnech války dislokovány v okolí tehdejšího Něm . Brodu a zejména na Chotěbořsku a Hlinecku a které armády ustupovaly z moravy přes križovatku cest Ždár n.Sázavou Hlinsko v Čechách a Pardubice ve Ždírci nad Doubravou. Také by mě zajímalo obsazení muničního skladu v chotěboři po dobu války a výskyt jednotek na Ždírecku Předem děkuji a přeji hodně zdraví do r 2007

Autor: Hartmann | Datum: 5. 1. 2007
Německý Brod byl na konci války působištěm I. skupiny slavné německé stíhací eskadry JG 52. V posledních dnech se sem přesunul k I. skupině celý štáb JG 52 včetně komodora plukovníka Hermanna Grafa. V jejích řadách zde působil i nejúspěšnější stíhací pilot všech dob, Erich Hartmann.

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 8. 1. 2007
Na letišti v Německém Brodu došlo na konci války k masakru několika českých občanů, jak 14. května 1945 informovaly noviny Česká pravda:

V sobotu byla v Havlíčkově Brodě objevena další hrůzná památka na bestiální řádění nacistických stvůr v posledních dnech jejich teroru. Ve stráni za ústavem pro duševně choré, který si nacistické bestie změnily v SS-lazaret, objevila jedna žena dva čerstvě zasypané hroby. Když byly v neděli dopoledne úředně otevřeny, naskytla se hrůzná podívaná. V jednom z nich bylo pět českých lidí, ve druhém tři. Všichni byli hrozně zhanobeni. Všechny nalezené oběti byly zatčeny nacisty v sobotu 5. května po vyhlášení československé samostatnosti.

Ve zprávě o zločinech nacistů v ČSR předložené norimberskému tribunálu pak stálo:

Z příkazu své vlády předkládám dodatek č. 4 k československé zprávě v souhlase s článkem 21 charty:

V Havlíčkově Brodě byly na letišti umístěny jednotky branné moci a bývalý ústav pro choromyslné byl jako lazaret v držení SS.
V prvních dnech květnových zmizelo z tohoto města 6 lidí. Zajali je Němci při jízdě na kole a odvezli. Kromě těchto zmizel také štábní kapitán Sula ještě s jedním mužem.

Když se totiž branná moc na letišti vzdala, šel štábní kapitán Sula s jedním spolupracovníkem jako parlamentáři na letiště, aby jako zástupce československého vojska převzal od branné moci letiště a objekty. Nevrátil se už.

Když bylo později obsazeno letiště a lazaret českým vojskem, pátralo se po osmi zmizelých osobách. Bylo zjištěno, že tyto všechny, také parlamentáři, byly dopraveny Němci do lazaretu SS a tam nejhroznějším způsobem mučeny (tak např. štábnímu kapitánu Sulovi byl vyříznut jazyk, vyrváno jedno oko, skalpována hruď, tak se stalo také ostatním a většině byly odříznuty pohlavní orgány) a pak pohřbeny do společného hrobu na malém svahu za lazaretem. Hrob byl nalezen a oběti byly za pomoci německých zajatců vyhrabány.

28 fotografií je důkazem tohoto nacistického zločinu.

Za plukovníka dr. B. Ečera
pluk. generál. štábu J. Novák.