Pozdrav "Sieg Heil"

Dotaz: Pozdrav "Sieg Heil"
Tazatel: Alfons | Datum: 3. 11. 2007

Zajímalo by mě co znamenalo známé "Sieg Heil" a také jestli byl tento pozdrav používám pouze u SS nebo jestli byl používám všeobecně?? Popřípadě jiné německé armádní pozdravy. Díky

Autor: ja_62 | Datum: 9. 11. 2007

Dobrý den,

"Sieg Heil" přibližně odpovídá českému slovnímu spojení "Zdar vítězství", "Sláva vítězství" nebo "Vítězství zdar" a tento poslední překlad do češtiny je v současné době často používán i příslušníky českých extrémně pravicových skupin*). Zvolání "Sieg Heil" však nebylo v nacistickém Německu používáno jako pozdrav používaný v běžném životě (zde byl používán spíše pozdrav slovy Heil Hitler, doprovázený vzpažením pravé ruky přibližně v úhlu 45°*)), nýbrž spíše jako heslo (nebo hromadný pozdrav) skandované na masových shromážděních, ať už bylo celé slovní spojení skandováno davem, případně řečník přednesl pouze "Sieg" na což shromáždění odpovědělo zvoláním "Heil", což se mohlo dít, a často i dělo, opakovaně. Uživání sousloví se tak neomezovalo jen na SS, ale na jakékoliv masové shromáždění, například během stranických sjezdů v Norimberku, zejména za přítomnosti Adolfa Hitlera.

Německé ozbrojené síly používaly tradiční vojenský pozdrav salutováním, a to až do 23. července 1944, kdy bylo salutování, po pokusu o atentát na Hitlera, podniknutého 20. července 1944 armádními důstojníky, rozkazem nahraženo výše popsaným nacistickým pozdravem vztyčenou pravicí, známým jako tzv. Hitlergruß (Hitlerův pozdrav) případně dobovým výrazem i jako Deutscher Gruß (německý pozdrav). Uvedeného pozdravu se v německé armádě začalo povinně používat od 24. července 1944, do té doby mohl, ale nemusel, být některými jejími příslušníky používán. Již předtím byl tento pozdrav používán namísto salutování příslušníky Waffen-SS.

Výše zmíněný rozkaz nejen způsobil roztrpčení mezi částí příslušníků německé armády, které bylo navíc rozdmýcháváno i spojeneckým rozhlasovým vysíláním pro německé vojáky, které na něm ilustrovalo vzrůstající podřízenost německé armády diktatuře Hitlera a NSDAP.


*) Používání jak původních nacistických pozdravů, tak jejich počeštěných variant je podle platného českého práva v praxi orgánů činných v trestním řízení považováno za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka podle § 260, případně vyjadřování sympatií k takovému hnutí podle § 261 Trestního zákona č. 141/1960 Sb. (ve znění novel). • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.