Mladá Boleslav

Dotaz: Mladá Boleslav
Tazatel: petrmalinovský | Datum: 12. 12. 2006

Dobrý den, jsem z Mladé Boleslavi, mohli byste mi odpovědět jak probíhal konec války, bojovali tu někde SS snad v okolí a nálet na továrnu mezi 5. až 9.5. Mnohokrát dík. P. Malinovský

Autor: mbbb | Datum: 17. 12. 2006
Dobrý den,

já jsem také z Mladé Boleslavi, o konec války u nás jsem se dříve zajímal.

K náletu:
nálet na Mladou Boleslav se uskutečnil 9. května 1945. Před 10. hodinou dopoledne se nad městem objevila letadla. Někteří lidé jim mávali, v domění že jde o létadla Rudé armády. Bohužel chvíli na to začaly padat bomby. Nálet si vyžádal desítky zničených domů, svůj díl si odnesla i automobilka. Nejstrašnější byly ale lidské ztráty - při náletu bylo zabito více než 100 civilistů včetně dětí a i mnoho ustupujícíh Němců. Zvláště drastický prý byl ale pohled na německý autobus plný ustupujících vojáků, který dostal přímý zásah - zbyla jen ohořelá kostra.  Dodnes jsou po městě pomníčky připomínající oběti tohoto náletu  a stále mezi námi ještě žijí pamětníci náletu.
Dva snímky z náletu na automobilku jsou zde:

O nálet na naše město se dodnes vedou spory, čí letadla vlastně přinesla tolik zkázy. Za dob socialismu bylo jasno - byly to německé aeroplány. Nyní se ale na základě četných důkazů potvrdilo stanovisko, že šlo o létadla sovětská, která podporovala postup své pozemní armády.
Následující den přišla pak svoboda i do Mladé Boleslavi - do města vstoupily sovětské jednotky pod vedením generála Martirosjana.

K druhé části otázky, jestli v okolí města bojovali essáci - to nevím. Tito "rytíři světla" mě nikdy nezajímali. Ale abych to úplně neodbyl, doporučuji tento článek:
Michal Plavec, Reigo Rosenthal: Nymburská poprava, Pokus o rekonstrukci jedné historické události, HaV, 3/2006
v článku jsou zmínky o ústupu estonských esesáků z 20. divize SS (Estonské č.1) v nejbližším okolí Mladé Boleslavi a je zde i zmínka o náletu včetně pravděpodobného určení příslušnosti letadel provádějících nálet.
Dále myslím, že by byl zajímavý i článek:
Michala Plavce: Poslední dny Truppenubungsplatz Milowitz, HaV, 2/2006.Autor: Filip Vojtášek | Datum: 20. 2. 2007
Dobrý den, rád bych navázal na kolegu mbbb: Mladá Boleslav nebyla zdaleka jediným místem, které sovětské letectvo 8. a 9. května bombardovalo - přehled (pravděpodobně ně vyčerpávající) najdete na v diskusním fóru valka.cz.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.