Luftschutzwarndienst

Dotaz: Luftschutzwarndienst
Tazatel: Honza K. | Datum: 26. 7. 2023

Dobrý den, měl bych dotaz na jednotku luftschutz-warndienst. Našel jsem ID známku LSW VIII 11, ale nedokážu nic podrobnějšího nalézt. Existují nějaké německé stránky kde by mi dokázali pomoct, nebo neznáte nějaké stránky kde bych se dozvěděl více? Děkuji za odpověď.

Autor: Glynwed | Datum: 27. 7. 2023
Spojenecká příručka o německé policii z roku 1945 k hlásné službě protivzdušné ochrany uváděla:
Pomocné formace protivzdušné ochrany
Policii protivzdušné ochrany (Luftschutzpolizei) pomáhají při plnění jejích úkolů různé pomocné organizace protivzdušné ochrany, jako např.:
- tovární služba protivzdušné ochrany (Werkluftschutzdienst)
- tovární ochranná policie (Werkschutzpolizei)
- domobrana (Selbstschutz)
- rozšířená domobrana (Erweiterter Selbstschutz)
- hlásná služba protivzdušné ochrany (Luftschutzwarndienst)

Úkolem hlásné služby protivzdušné ochrany je pozorovat blížící se nepřátelská letadla a vyhlásit ohroženému obyvatelstvu pohotovost – podobně jako u Observer Corps ve Velké Británii. Zvýšený počet leteckých útoků spojenců však způsobil, že tato organizace se stala do značné míry zastaralou. Většinu jejích dřívějších funkcí nyní vykonává specializovaný personál německého letectva (Luftwaffe) a zbytky civilní hlásné služby protivzdušné ochrany, včetně žen a mladistvých, pouze pomáhají a doplňují technicky vycvičený a speciálně vybavený personál letectva.

Hlásná služba protivzdušné ochrany je také označována jako pohotovostní služba protivzdušné ochrany (Luftschutzbereitschaftsdienst) a služba v této organizaci je povinná, ale na částečný úvazek a neplacená (s výjimkou určitých drobných náhrad pokrývajících stravu a výdaje). Dnes je do služby v těchto pomocných formacích protivzdušné ochrany nuceno vstoupit mnoho zahraničních nuceně nasazených pracovníků (Ost-Arbeiter) včetně vojenských zajatců z východních okupovaných území.

Všechny výše zmíněné civilní pomocné služby protivzdušné ochrany jsou pod dohledem a školením Říšského svazu protivzdušné ochrany (Reichsluftschutzbund). Tato organizace, která je stále poradním orgánem všech civilních služeb protivzdušné ochrany, je nyní sama pod dohledem policie protivzdušné ochrany (Luftschutzpolizei), takže celý systém německých služeb protivzdušné ochrany je účinně centralizován a koordinován a zároveň zasahuje až do nejmenšího sektoru společnosti. Je plně pod kontrolou pravidelné policie, jejímž technicky specializovaným orgánem pro práci v oblasti ochrany proti leteckým náletům je policie protivzdušné ochrany (Luftschutzpolizei).

Již dříve bylo zdůrazněno, že policie protivzdušné ochrany (Luftschutzpolizei) a její pomocné složky nemají regulérní policejní pravomoci. Úplná kontrola všech těchto služeb ze strany pořádkové policie (Ordnungspolizei) však z této účinně militarizované organizace činí užitečný a neustále dostupný nástroj německé policie.

V poslední době se termín policie protivzdušné ochrany (Luftschutzpolizei) stal do jisté míry souhrnným označením pro všechny policejní a pomocné policejní složky, kdykoliv se objeví a jsou nasazeny během náletů, nebo po nich. Takto se označuje ochranná policie (Schutzpolizei), policie požární ochrany (Feuerschutzpolizei) a služba nouzové technické pomoci (Technische Nothilfe) vždy, když jsou v této funkci nasazeny.
Zdroj: THE GERMAN POLICE, Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force, April 1945


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.