Korejští vojáci v německé armádě

Dotaz: Korejští vojáci v německé armádě
Tazatel: dusan makovsky | Datum: 7. 1. 2010

Na internetu jsem narazil na tuto fotografii: http://img132.imageshack.us/img132/4995/koreanischersoldatdr2.jpg Podle názvu fotografie jde o korejské vojáky. Co byly zač tyto korejské jednotky v řadách německé armády?

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 11. 1. 2010
Nejde o korejské jednotky, ale pouze o korejské jednotlivce, žádné národnostně korejské jednotky se v rámci Wehrmachtu ani SS nevyskytovaly. Do německé armády se Korejci měli dostat hodně složitou cestou - nejprve byli povoláni do armády Japonci (v roce 1910 byla Korea anektována Japonskem), při sovětsko-japonských bojích v letech 1938-39 byli někteří z nich zajati Rudou armádou a část z nich se zřejmě dobrovolně nebo pod nátlakem přihlásila do Rudé armády. Tito vojáci pak byli následně v letech 1941-43 opět zajati - tentokrát Němci na východní frontě. V německých zajateckých táborech se pak přihlásili do některé z mnoha Němci tvořených „dobrovolnických jednotek“ z různých národností Sovětského svazu nebo byli nasazeni do některého ze stavebních a pracovních praporů Organizace Todt.

V Normandii bylo na německé straně nasazeno poměrně značné množství různých „dobrovolnických“ a pracovních útvarů s nejrůznějším národnostním složením. Po vylodění v Normandii tak byli někteří z korejských vojáků zajati spojeneckými jednotkami. Více třeba zde nebo zde.