Kapitulace stanice Haudegen

Dotaz: Kapitulace stanice Haudegen
Tazatel: pavel | Datum: 26. 8. 2007

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kde a kdy se vzdali úplně poslední vojáci německé armády a jak tato kapitulace probíhala. Děkuji

Autor: Josef Roub | Datum: 16. 10. 2007
Dobrý den,

dle mých informací jako úplně poslední německá posádka kapitulovala dne 4. 9. 1945 meteorologická stanice "Haudegen" na severu Špicberků v zálivu Rijpfjorden, Severovýchodní země (Nordaustlandet), v pozici 80° s. š., 22° 30’ v.d.
Stanici s 11 muži velel Lt. (MA)/Reg.-Rat Dr. Wilhelm Dege, kapitulaci přijal kapitán norské lodi pro lov tuleňů "Blåsel", Ludwig Albertsen. Důvod takto pozdní kapitulace je nasnadě už při letmém pohledu do mapy - stanice byla kromě několika dnů, maximálně týdnů, nepřístupná po moři. Cesta po pevnině a zamrzlém moři je v těchto zeměpisných šířkách velmi nebezpečná. Posádka stanice se již začínala připravovat na další přezimování, zásob měla dostatek z dodávek shozených letouny Luftwaffe na počátku roku 1945.
Jako zajímavost můžeme uvést, že zbytky této stanice se dochovaly dodnes, k vidění např. zde: Haudegen

Další zajímavostí spojující vzdálenou meteo stanici s naším územím je fakt, že část přípravy absolvovali členové týmu Dr. Degeho na Zlatém návrší v Krkonoších, kde v tu dobu byla výcviková stanice Kriegsmarine pro oblast Arktidy.

Více se dočtete  např. v knihách:

Wilhelm Dege: War North of 80: The Last German Arctic Weather Station of World War II, University of Calgary Press, 2004

Franz Selinger : Von "Nanok" bis "Eismitte": Meteorologische Unternehmungen in der Arktis 1940-1945 , Hamburg, 2001

Jindřich Marek : Válka v Arktidě. Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945. Epocha, Praha, 2006


Poslední německé bojové jednotky kapitulovaly 15. května 1945 ve městě Slovenj Gradec v dnešním Slovinsku (tehdejší Jugoslávii, v době okupace nejspíš součást Třetí Říše - viz odpověď na časté dotazy)

Podle knihy M. Gilberta: Den, kdy skončila válka (Praha 1999) a např. těchto slovinských stránek se tak stalo 15. 5. 1945.

Průběh kapitulace se patrně nelišil od podobných kapitulací v Čechách a na Moravě.

Za druhou část odpovědi děkuji kolegovi Honzovi M. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.