Jména sovětských vojáků, zajatců a partyzánů u Sokolova.

Dotaz: Jména sovětských vojáků, zajatců a partyzánů u Sokolova.
Tazatel: Monika Omraiová | Datum: 19. 9. 2006

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o informaci, zda existují jmenovité seznamy pohřbených sovětských vojáků na území města Sokolova (jeho obvodu). Dále jména ruských zajatců, kteří zahynuli při transportech smrti či jména sovětských partyzánů, kteří bojovali za naši svobodu a zahynuli v obvodu města Sokolova a jsou zde i pochováni. Děkuji.

Autor: Honza M. | Datum: 24. 9. 2006
Bohužel, o jmenných seznamech zajatců, kteří zahynuli v obvodu Sokolova nemám žádné informace. Pokud zahynuli ještě během války, žádné takové seznamy neexistují, protože i jejich stráže a spoluvězni je znali jen podle čísel a byli pohřbeni do hromadných hrobů. O seznamech osvobozených vězňů, kteří zemřeli po skončení války bohužel nic nevím, ale možná se nějaké uchovaly v příslušném okresním archivu nebo místních kronikách.

Že by na území Sokolova byli pohřbeni nějací vojáci Rudé armády, je krajně nepravděpodobné, protože Sokolov byl na území osvobozeném americkou armádou, do konce roku 1945 spadal pod americkou vojenskou správu, a tudíž zde nebyly ani sovětské lazarety.

Co se týče sovětských partyzánů, je rovněž nepravděpodobné, že by se v okolí města nějací vyskytovali a pokud ano, jejich pobyt neměl dlouhé trvání. Předpokladem partyzánské činnosti je alespoň částečná podpora místním obyvatelstvem, avšak Sokolov patřil do Sudetské župy a naprostá většina obyvatel města i okolí byli Němci.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.