Instrukční prapor

Dotaz: Instrukční prapor
Tazatel: Lukáš Zadražil | Datum: 19. 2. 2006

Dobrý den. Chtěl bych vědět, co to byl Instruktážní prapor (IP) za první republiky. Děkuji.

Autor: mbbb | Datum: 3. 6. 2012
Přeposlaná informace od Pavla Šrámka:
Instrukční prapor (zkratka IP) vznikl v Milovicích 1. 10. 1928 a nahradil dosavadní II. prapor pěšího pluku 28, který do té doby vykonával funkci instrukční jednotky u Pěchotního učiliště. Úkolem instrukčního praporu jako školní jednotky bylo podílet se na praktické přípravě velitelů pěchoty a zároveň zkoušet novou výzbroj a metody boje. Při svém vzniku se instrukční prapor skládal ze dvou pěších rot (1. a 2.), cyklistické roty (3.), kulometné roty (4.), technické roty (tvořené zákopnickou četou a spojovací četou) a náhradní roty. V roce 1933 prapor získal pomocnou četu. Od 1. 10. 1935 se jeho složení rozšířilo o další pěší rotu a rotu doprovodných zbraní, složenou z minometné čety a kanonové čety. Současně u kulometné roty vznikla četa velkých kulometů proti letadlům. Od 1. 10. 1936 byla do složení uvedené roty zařazena druhá kanonová četa, zatímco četa VKPL byla z jejího složení vyjmuta a rozšířena na rotu VKPL. K témuž datu proběhla motorizace praporu. 
Během mobilizace v září 1938 vznikl jako „B“ útvar Instrukční prapor 2. Společně s mírovým Instrukčním praporem (který po dobu existence svého dvojčete nesl číslo 1) byly oba útvary zařazeny do složení motorizované brigády 1. rychlé divize. Prapor svoji činnost ukončil dnem 31. 7. 1939.Z dalšího vzneseného dotazu doplňujeme k odpovědi dobové fotografie. Odpovídá Glynwed.
Petr - 27. 5. 2012
Dobrý den, měl bych dotaz. Co znamená zkratka „IP“ na znaku a na vojákově límci na fotkách, které vám posílám v příloze? Děkuji.
Datovat pořízení fotografie vojáka lze přibližně podle uniformy. Na blůze vz. 1921 jsou již použity knoflíky čtvercově dělené a šrafované s meči, které byly zavedeny v roce 1930. Označení IP na límci blůzy bylo zavedeno v roce 1933 a na fotce je ještě staré provedení - v pozdějších letech již bylo nahrazeno známým kovovým obdélníkovým štítkem se zakulacenými konci, ve kterém byly vyraženy stejné iniciály (IP). Fotografie tedy byla pořízena pravděpodobně někdy v letech 1933-34. Na výložkách je hodnostní označení desátník. Barva límcových výložek a lemování nárameníků je červená (pěchota).


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.