Hradec Králové v roce 1945

Dotaz: Hradec Králové v roce 1945
Tazatel: David | Datum: 11. 5. 2006

Dobrý den, měl bych 2 otázky! Nejprve byh chtěl vědět něco o bitvě u Slivice! Jaké německé a jak silné jednotky se zde nacházely a proč se ještě snažily tyto jednotky a odpor? Pak bych ještě chtěl vědět jestli došlo také k nějakým bojům v Hradci Králové a okolí děkuji za odpoveď. :-)

Autor: Glynwed | Datum: 11. 5. 2006
Co se týká bojů v prostoru Milín (potažmu Slivice) - Březnice - Mirovice ve dnech 11.-12. května 1945, pak Vám doporučuji knihu Květen 1945 v českých zemích, Tomáš Jakl, Praha 2004.

V Hradci Králové během května 1945 k žádným větším bojům nedošlo. Bylo to dáno hlavně nedostatkem zbraní a silnou německou osádkou, která se nacházela na blízkém letišti. Přesto samozřejmě od 5. května docházelo k přestřelkám, jak v Hradci Králové, tak i v jeho okolí. Můžeme zde uvést např. střety ozbrojených Čechů s Němci ustupujícími od Náchoda u Kalinky (Plotiště), v malšovických lesích kde bylo umístěno skladiště pro hradecké letiště (munice, benzín, zásoby všeho druhu), v okolí hradeckého letiště, na Novém Hradci Králové (zde je u silnice na Býšť pomníček Václava Pultra), u Ostroměře nebo např. v Býšti, kde bylo zabito cca 10 německých vojáků, kteří dodnes leží pohřbeni na místním hřbitově. Ve městě samotném byly sice vybudovány zátarasy a podminovány mosty, ale k větším přestřelkám došlo pouze v okolí Žižkových kasáren (kde dokonce němečtí důstojníci stříleli na své vlastní vojáky, kteří chtěli dezertovat) a v okolí Okresního soudu, odkud večer 7. květnu utekla místní úřadovna Gestapa. Všichni němečtí vojáci pak z města ustoupili během 8. května, takže první ruské jednotky, které do Hradce Králové vstoupily 9. května ráno od Třebechovic, už v ulicích zastihly jen vítající obyvatele města.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.