Hitler v České Lípě

Dotaz: Hitler v České Lípě
Tazatel: Petr Fletcher | Datum: 28. 7. 2010

Dobrý den, mám na vás prosbu. Podařilo se mi získat fotografii Hitlera na nádraží v České Lípě, kterou vám posílám v příloze. Mohl by jste mi jí pomoc datovat a popsat ostatní Němce?

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 6. 8. 2010
Jde o foto buď z 15. nebo 16. března 1939. Při své cestě z Berlína do Prahy 15. března 1939 Hitler se svou suitou dorazil vlakem za hustého sněžení po 15. hodině na dnes již zrušené Městské nádraží v České Lípě (Böhmisch Leipa, po odstoupení pohraničí od října 1938 součást Německé říše). Odtud se potom vydal v 17 hodin automobilem do Prahy, kam jeho kolona dorazila v 19 hodin 15 minut.

Prahu opustil 16. března odpoledne a večer dorazil automobilem zpět do svého zvláštního vlaku v České Lípě. Odtud se vydal zřejmě přes Vratislav (Breslau) na cestu na Moravu, přes Olomouc dorazil do Brna 17. března po 11. hodině. Byla to poslední Hitlerova cesta na bývalé československé území.

Pravděpodobná denní doba vzhledem k osvětlení fotografie by svědčila pro 15. březen, ale na druhou stranu to že jdou spíše ke kolejím zase pro 16. březen 1939.

Co se týká identifikace osob na fotografii, kromě Hitlera s říšským vůdcem SS Heinrichem Himmlerem v čele, můžeme ostatní osoby vzhledem k rozlišení fotografie pouze odhadovat. Mezi Hitlerem a Himmlerem by mohl vykukovat Karl Wolff, vedle Himmlera druhý zprava Reinhard Heydrich, zcela vlevo Wilhelm Keitel.

Hitlera na jeho cestě do Prahy doprovázeli: říšský vůdce SS Himmler, šéf OKW Keitel, říšský ministr vnitra Frick, říšský tiskový šéf Dietrich, ministr zahraničních věcí Ribbentrop, šéf protokolu von Doernberg, šéf říšské kanceláře Lammers, šéf Bezpečnostní policie a SD Heydrich, státní tajemník min. vnitra Stuckart, Hitlerův tajemník Bormann, šéf Himmlerova osobního štábu Wolff.


Viz také:

Za doplňující informace díky mbbb.